Virüsle değil, dolandırıcılarla mücadele ediyorlar: Aşı yerine tuzlu su enjekte ettiler

Arşiv
Arşiv

Hindistan'da ortaya çıkan ve birçok ülkede tehlike oluşturan delta varyantı Hindistan'da yıkıcı ölümlere neden oldu. Binlerce kişi hayatını kaybederken Hindistan'da yalnızca koronavirüsle değil aşı dolandırıcılığıyla da mücadele başladı. Ülkede aşı yerine tuzlu su enjekte edildiği ortaya çıktı.


Hindistan'da binlerce kişiye sahte koronavirüs aşıları satan bir dolandırıcılık şebekesi olduğu ortaya çıktı. Dolandırıcıların arasında doktorların ve sağlık çalışanlarının da olduğu belirtiliyor.

Mumbai polis departmanının üst düzey yetkilisi Vishal Thakur, ülkenin batısındaki Maharashtra eyaletindeki finans merkezi Mumbai'de veya yakınında en az 12 sahte aşılama yapıldığını söyledi. Thakur, "Tuzlu su kullanıyor ve enjekte ediyorlardı" dedi.

Tutuklananlar arasında doktorlar da var

Thakur, tahmini 2 bin 500 kişiye sahte iğne vurulduğunu söyledi ve sözlerine şunları ekledi:

"Doktorları tutukladık. Sahte sertifikalar, şişeler, şırıngalar üreten bir hastane kullanıyorlardı. Şimdiye kadar, 14 kişi hile şüphesiyle, suçlu cinayete teşebbüs, suç komplosu ve diğer suçlamalarla tutuklandı.''

Ayrıca Thakur, polisin soruşturmaya devam ettiğini daha fazla kişinin tutuklanabileceğini de belirtti.

Hindistan, Nisan ve Haziran ayları arasında ülke çapında milyonlarca kişiye bulaşan ve on binlerce kişinin ölümüne neden olan ikinci bir koronavirüs dalgası tarafından perişan hale geldi.

62 milyondan fazla insan aşılandı

Mayıs ayında zirveye ulaştıktan sonra, günlük vakalar yavaş yavaş azaldı, gergin sağlık sistemi üzerindeki baskıyı hafifletti ve yetkililerin ülkenin toparlanması sırasında aşı programlarını hızlandırmasına izin verdi.

Haziran ayında, Başbakan Narendra Modi, merkezi hükümet tarafından eyaletlere ücretsiz olarak dozun önemli bir kısmının sağlanacağı merkezi bir aşı uygulamasını duyurdu.

Hindistan'da şimdiye kadar 62 milyondan fazla insan aşı oldu. Tüm aşılarını olanlar ise ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 4,5'i.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >