Washington Post: Suudi Arabistan Kaşıkçı'nın çocuklarına maaş bağladı

Arşiv
Arşiv

Washington Post gazetesinden Souad Mekhennet, öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın çocuklarına Suudi Kraliyet ailesinin tarafından 1'er milyon dolar (5 milyon 549 bin TL) kan parası ödediğini iddia etti.

Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yazarlık yaptığı ABD’nin saygın gazetesi Washington Post’ta çarpıcı bir iddia yer aldı.

Souad Mekhennet imzasıyla yayınlanan haberde Cemal Kaşıkçı'nın çocuklarına ‘tazminat' olarak Cidde'de yaklaşık 4 milyon dolar tutarında evler verdiği ve beş haneli rakamlara ulaşan bir maaş bağladığı belirtildi.

Aileye yakın ve bazıları hâlâ görevde olan Suudi yetkililere dayandırılan habere göre Kaşıkçı'nın iki kızı ve iki oğlunun her biri ayrıca ‘kan parası' olarak tutarı on milyonlarca dolarla ifade edilen bir tazminat alacak olabilir. Haberi aktaran Washington Post, Suudi Arabistan'da süren ve gelecek aylarda tamamlanması beklenen dava sürecinin sonunda rakamların netleşeceğini belirtti.

Kral tarafından onaylanmış

Maaş ve ev teslimatının, Kral Selman bin Abdülaziz el Suud tarafından geçen yıl onaylandığı aktarıldı. Yetkililer, Kral'ın bu hamlesini ‘yanlışı düzeltmek' ve ‘adaletsizliği gidermek' olarak yorumladı. Ancak bir diğer yetkili ise, bu tarz bir ekonomik desteğin cinayet hatta doğal afet mağdurlarına sunulan uzun süreli bir uygulama olduğunu savundu. Yetkili, "Böyle destekler bir gelenek ve kültürümüzün bir parçası. Bunu karşılıksız yapıyoruz" dedi.

  • Kral'ın, cinayet nedeniyle Suudi Arabistan'ın zarar gören imajını düzeltmek için çok uğraştığı biliniyor. Hatta, cinayet emrini verdiği iddia edilen oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la da bu konuda anlaşmazlık yaşadığı iddia ediliyor.

Tazminat, Riyad'ın Kaşıkçı ailesiyle varmak istediği uzun dönemli anlaşma çabalarının bir sonucu olarak görülüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >