Western Digital büyüyor: 15 TB’lık hard disk

Western Digital, sabit disk dünyasının en iddialı şirketi konumunda yer alıyor.

Western Digital, sabit disk dünyasının tartışmasız lideri olmaya devam ediyor. Şirket, son hamlesiyle ‘bu kadar da olmaz’ dedirterek 15 TB değerinde bir hard diskle piyasaya çıkmaya hazırlanıyor.

Western Digital'in veri merkezleri için sunucu rafı başına daha fazla depolama alanı sağlamak amacıyla geliştirdiği yeni diski, şu ana kadar görülmüş en yüksek kapasiteli sürücü oluyor. Yeni disk tam 15 TB kapasitesinde veriyi depolayabiliyor. Cihazın adı ise Ultrastar DC HC620.

Western Digital’ın ürettiği 15 TB’lık hard disk.
Western Digital’ın ürettiği 15 TB’lık hard disk.

Western Digital'in yeni Ultrastar DC HC620 diski sunduğu 15 TB'lık geniş kapasitesi ile çıtayı yükseğe yerleştirmiş durumda. Bakalım buna Seagate tarafından ne gibi bir cevap gelecek. Ancak Western Digital yine karşı atağı beklemeyip, kendi rekorunu kendi kırmak isteyebilir. Keza Western Digital geçtiğimiz sene de 14 TB'lık diskini tanıtmıştı. Bu noktada iş Seagate'e veya diğer markalara kalmayabilir.

Şirketler kazançlı çıkacak

ED Sabit disk dünyasının yarış kısmı bir yana, Western Digital'in bu hamlesiyle beraber veri mekezlerinin raf başına daha fazla sunucu depolama alanı sağlayabilecek olması sevindirici. Bu hem kapasite / maliyet oranına hem de disk sayısı / enerji oranına yansıyacak ve her iki koşulda da şirketlerin kazançlı olmasını sağlayacak.