WhatsApp'ta global kaynaklı kesinti yaşandı

Arşiv
Arşiv

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, WhatsApp uygulaması servislerinde global kaynaklı kesinti yaşandığını, Türkiye'deki kullanıcıların da kısmen etkilendiğini duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Whatsapp uygulamasında yaşanan kesintiye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Uygulamanın servislerinde global kaynaklı kesinti yaşandığını, Türkiye'deki kullanıcıların da bu durumdan kısmen etkilendiğini belirten Sayan, "Küresel ölçekte kendi alanlarında adeta fiili tekel oluşturan dijital hizmet sağlayıcılar ve medya dağıtım servislerinin (OTT) hizmet sürekliliği açısından hesap sorulamaz olması söz konusu olamaz. Fiilen gündelik hayatın bir parçası haline gelen dijital hizmet sağlayıcıların topluma ve egemen devletlere karşı sorumlulukları olduğu yadsınamaz" ifadelerini kullandı.

Meta sözcüsünden açıklama

Bu arada Dünya çapında erişim sorunlarını tespit eden Downdetector.com internet sitesine göre de bugün saat 09.00'dan itibaren WhatsApp üzerinden mesaj alışverişi, fotoğraf ve video paylaşımı yapılamadı.

Downdetector.com'a göre, erişim aksaklığı İngiltere, Hindistan, Güney Afrika ve Asya'da yoğunlaştı. Aksaklığa neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor.

WhatsApp'ın ana şirketi Meta sözcüsü, konuya ilişkin, "Bazı kişilerin şu anda mesaj göndermekte sorun yaşadığının farkındayız ve WhatsApp'ı mümkün olduğunca hızlı geri getirmek için çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, yaklaşık 2 saatlik kesintinin ardından kullanıcıları tekrar Whatsapp uygulamasına erişmeye başladı.

WhatsApp'a alternatif uygulamalar:

 1. Viber,
 2. ICQ,
 3. Google Duo,
 4. Signal,
 5. Telegram,
 6. Turkcell BiP,
 7. Discord.

 • Whatsapp nedir, ne işe yarar?
 • Mobil uygulamaların günümüzde bulunan önemi oldukça fazladır. Her telefon uygulamasının kendine göre birçok özelliği bulunuyor. Hangi amaçla kullanılması gerektiği de önemlidir. Whatsapp uygulaması herkesin aktif olarak kullandığı bir uygulamadır. Daha önce Whatsapp uygulamasını kullanmayanlar, detaylı bilgilere başvurarak bilgi edinmek istiyor.
 • Whatsapp, internet üzerinden telefon kullanıcılarının birbiriyle iletişime geçmesini sağlıyor. Mesaj dışında, görüntülü ve sesli konuşma yapılan önemli bir telefon uygulamasıdır.
 • Whatsapp nasıl kullanılır?
 • Telefon uygulamalarından biri olan Whatsapp uygulamasının nasıl kullanıldığı araştırılıyor. Telefon sahipleri ilk olarak Whatsapp uygulamasını telefonlarına indirmesi gerekiyor. Whatsapp sadece telefon numaralarıyla kullanılabiliyor. Telefon numarasıyla kayıt olan telefon sahipleri, hesabını aktifleştirebiliyor.
 • Whatsapp listesinde kayıtlı olan kişilere internet üzerinden direkt mesaj atılabiliyor. Mesaj atılacak olan kişi Whatsapp listesinden belirlenerek sohbet sayfası başlatılıyor. İstenilen dosya veya mesaj internet sayesinde gönderilebiliyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >