WhatsApp'ta mesaj bekleniyor sorunu ve çözümü

WhatsApp
WhatsApp

WhatsApp kullanıcıları zaman zaman 'mesaj bekleniyor' uyarısıyla karşılaşabiliyor. Uçtan Uca Şifreleme özelliği sebebiyle çok az da olsa kullanıcıların karşısına çıkan bu mesaj, aslında çok küçük bir ipucuyla ortadan kalkabiliyor. Ayrıntılar haberimizde:

WhatsApp, hem Android hem de iOS tarafında dünyanın en fazla kullanılan uygulamalarından biri. Bu kadar yoğun tercih edilen bir uygulama olsa da kullanıcılar zaman zaman çeşitli problemlerle karşılaşabiliyor.

Dünya genelindeki sunucularda meydana gelen bir takım aksaklıklar 'kesintilerin' başında geliyor. Ancak buna ek olarak WhatsApp kullanıcıları zaman zaman 'Mesaj bekleniyor. Bu biraz zaman alabilir.' bilgi notunu da görebiliyor.

WhatsApp'ta 'Mesaj Bekleniyor' uyarısı gelen kullanıcılar, 'Daha fazla bilgi' bağlantısına tıklayarak tüm detaylara erişebiliyor.
WhatsApp'ta 'Mesaj Bekleniyor' uyarısı gelen kullanıcılar, 'Daha fazla bilgi' bağlantısına tıklayarak tüm detaylara erişebiliyor.

WhatsApp, konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada şunu ifade ediyor:

  • Bazen size gönderilen bir mesaj yerine yukarıdaki notu görebilirsiniz. Uçtan uca şifreleme nedeniyle size mesajı gönderen kişinin telefonunun çevrimiçi olmasını ve mesajın size ulaşması için şifrelemesini beklemeniz gerekebilir. Bu genellikle siz veya sohbet ettiğiniz kişi WhatsApp'ı tekrar yüklediğinde gerçekleşir.

    Bu işlemi hızlandırmak için mesajlaştığınız kişiden mesaj size ulaşana kadar WhatsApp'ı telefonunda açık tutmasını isteyebilirsiniz.

Aslına bakılırsa bu uyarıyla çok sık karşılaşılmasa da zaman zaman can sıkıcı olabiliyor. Bu durumda aslında işlemi hızlandırmak için aslında WhatsApp'ı açık tutmasını istemeniz yeterli. Aslında bu kadar basit.

WhatsApp, bu sene yayınladığı güncellemeyle Herkesten Sil özelliğini aktif etti. Herkesten sil özelliği, temelde yanlışlıkla gönderilen mesajların karşı taraf görmeden silinmesini sağlıyor. İlk etapta yalnızca dakikalarla sınırlı olan herkesten sil özelliğinin süresi, yeni güncellemeyle 13 saate çıkarılmış durumda. Yani esasında gönderdiğiniz mesajı herkesten silmek için 13 saatiniz var. Tabii bu sürede karşı tarafın da gönderdiğiniz mesajı okumaması gerek. Yine de gönderilen hatalı mesajları erkenden silmekte yarar var. :) Ancak küçük bir uygulamayla aslında WhatsApp'ta silinen mesajları da görebilmek mümkün hale geliyor. Notification Log isimli mobil uygulama, basit birkaç adımı izleyerek 'WhatsApp'ta herkesten silinen mesajları' okumayı sağlıyor. İşlemi gerçekleştirmek için tahmin edebileceğiniz gibi öncelikle Google Play'e gidip uygulamayı indirmek gerekiyor. Bu noktada iPhone desteklenmediğini de üzülerek söyleyelim. Aşağıdaki bağlantıdan uygulamayı indirip daha sonrasında videodaki adımları izleyebilirsiniz. Mesajlaşmalara dikkat, keyifli seyirler. :)

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.hcilab.projects.nlog&hl=tr
Video: Kamil Çapçı