WhatsApp'tan İsrailli şirkete 'casusluk' davası

WhatsApp, İsrailli siber gözetim firması NSO Group​’a, mesajlaşma hizmetini geniş kapsamlı casusluk için kullandığı gerekçesiyle dava açtı.

WhatsApp, pek çok ülkede milyonlarca kişinin kullandığı sosyal iletişim ağı olmasıyla en popüler uygulamalar arasında başı çekiyor. WhatsApp, İsrailli siber gözetim firması NSO Group ile davalık oldu. Şirketin mesajlaşma hizmetini geniş kapsamlı casusluk için kullandığı iddia ediliyor.

Sosyal iletişim ağı WhatsApp’ın İsrailli siber gözetim firması NSO Group’a, şirketin mesajlaşma hizmetini geniş kapsamlı casusluk için kullandığı gerekçesiyle dava açtığı belirtildi.

New York Times’ta yer alan habere göre, WhatsApp’ın federal mahkemeye verdiği dilekçede, siber gözetim şirketi NSA Group’un WhatsApp uygulaması üzerinden 20 ülkede, aralarında 100 gazeteci ve insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu 1400'den kişiden fazla kişiyi izlediği öne sürüldü.

NSO Group isimli İsrailli şirket, bu yolla pek çok kişiyi izlemiş.
NSO Group isimli İsrailli şirket, bu yolla pek çok kişiyi izlemiş.

WhatsApp'tan açıklama geldi

Telefonu hacklenen söz konusu kullanıcılarının özel mesajla bilgilendirildiğini açıklayan WhatsApp yetkilileri, ABD California Kuzey Bölgesi Mahkemesine açılan dava ile de İsrailli firma NSO Group’un "kendi servislerini kullanmasının kalıcı olarak yasaklanmasını" talep ettiklerini bildirdi.

İzlenenlerin arasında 100 gazeteci de bulunuyor.
İzlenenlerin arasında 100 gazeteci de bulunuyor.

Açıklamada, "Dünyanın neresinde olursa olsun, insanların bireysel hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmemesinden emin olmak için siber silahların yasal olarak güçlü bir şekilde denetlenmesi gerekir.” denildi.

İlginizi çekebilirSiber güvenlik uzmanı, Apple'ın neden gelecekte daha fazla hedef haline geleceğini açıklıyor
İlginizi çekebilirRehber: Akıllı telefon güvenliğini artırmak için 11 temel ipucu