Yabancılar darbe girişimiyle birlikte Temmuz ayında ne kadar hisse sattı?

Temmuz ayında yabancı yatırımcılar tam 12 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi.

Borsa Gündem'in haberine göre; Yabancı yatırımcı, Borsa İstanbul pay piyasalarında, temmuz ayında net satış yaparken, satış tutarının önceki aylara göre azaldığı görüldü. Borsa İstanbul tarafından açıklanan verilere göre, yabancı yatırımcı, yılın ilk 4 ayındaki net alış serisinin ardından takip eden 3 ayda satış tarafına geçti. Mayıs ayında 892 milyon dolar olan yabancıların net satışı, haziran ayında 307 milyon dolara, ardından temmuz ayında da 212 milyon dolara geriledi. Yılın ilk 4 ayında toplam 1 milyar 777 milyon dolarlık net alım yapan yabancı yatırımcının, son 3 aydaki 1 milyar 411 milyon dolarlık satışıyla bu yılki toplam alım tutarı 366 milyon dolara geriledi.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, temmuz ayında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin etkisiyle 70.000 puan sınırına kadar gerilese de ekonomi yönetiminin yatırımcılara güven veren adımları ve açıklamaları ile kayıplarının önemli bir kısmını telafi ederek aylık TL bazında yüzde 1,84, dolar bazındaysa yüzde 5,5 değer kaybetmişti.

Yabancılar temmuz ayında en çok banka hissesi sattı

Yabancıların temmuz ayı işlemlerine bakıldığında, 37,2 milyon dolarlık net alımla en çok Petkim hisselerini tercih ettikleri görüldü. Petkim'in ardından yabancı yatırımcıların en çok net alım yaptıkları hisse senetleri, 30,4 milyon dolar ile TÜPRAŞ, 30,3 milyon dolar ile Ereğli Demir Çelik, 22,9 milyon dolar ile İş Bankası (C) ve 11,1 milyon dolar ile Trakya Cam şeklinde sıralandı.

Yabancı yatırımcı tarafından temmuz ayında en fazla satışın yapıldığı pay piyasaları ise 69 milyon dolar ile Garanti Bankası, 56,2 milyon dolar ile Yapı Kredi, 37,2 milyon dolar ile Akbank, 32,8 milyon dolar ile Türk Hava Yolları ve 22 milyon dolar ile Halkbank oldu.