Yabancılarla ilgili kararları tepki çekmişti: İçişleri'nden Bolu Belediyesi'ne soruşturma

Tanju Özcan
Tanju Özcan

Bolu Belediye Meclisi, yabancılara su tarifesinin dolar kuru üzerinden uygulanması ve yabancı uyruklu kişilerin nikah ücretlerinin 100 bin lira olmasına karar vermişti. İçişleri Bakanlığı, tartışmalı kararla ilgili soruşturma başlattı. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunca (TİHEK) da Bolu Belediye Meclisinin kararı hakkında resen inceleme başlatılmıştı.

İçişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında Anayasa'nın 10'uncu maddesinde yer alan "kanun önünde eşitlik" ilkesi, 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu'nun 3'üncü ve 5'inci maddelerinde belirlenen "eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağı", Türk Ceza Kanunu'nun 122'nci maddesinde düzenlenen "nefret ve ayırımcılık" ile 216'ncı maddesinde belirlenen "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve 257'nci maddesindeki "görevi kötüye kullanma" suçları başta olmak üzere ceza hukuku açısından değerlendirmeler yapılacak.

Yabancı uyruklu kişilere ayrımcı kararlar alınmıştı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın yabancı uyruklu kişilere 10 kat daha pahalı su ücreti ile nikah ücretlerinin arttırılması konusundaki teklifi Belediye Meclisi'nde kabul edilmişti. Fiyat tarifesi, Cumhur İttifakı grubunun "ret" oylarına karşın Millet İttifakı grubunun "evet" oyları ile belediye meclisinden geçmişti.

Bütçe görüşmelerinde kabul edilen Fiyat-Tarife Cetveli'nde yabancı uyruklu kişilerin nikah ücreti 100 bin lira olarak belirlenmişti.

Özcan hakkında 'nefret ve ayrımcılık' suçundan soruşturma açılmıştı

  • Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, göreve geldikten sonra yabancılara ayni ve nakdi yardımları kesmiş, belediye hizmetlerine de yaklaşık 10 kat zam yapmıştı. Tanju Özcan hakkında 'nefret ve ayrımcılık' suçundan soruşturma açılmıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >