Yahudi Fransız Birliği'nden İsrail'e tepki: İşgalci devlete karşı direniş meşrudur

Arşiv
Arşiv

Barış için Yahudi Fransız Birliği (UJFP), uluslararası kamuoyunda Hamas'ın ve Filistinlilerin 'saldıran' ve İsrail ordusunun da 'saldırılara karşılık veren' taraf olarak gösterilmesine tepki gösterdi. Birlik, İsrail'in 'işgalci bir devlet' olduğunun unutulmamasını istedi.

UJFP internet sayfasından "İsrail yanlısı ulusların konseri yeter. İşgalciye direniş meşrudur." başlığıyla yayımladığı açıklamada, 7 Ekim'de Hamas'ın uyguladığı saldırı stratejisinden bağımsız olarak İsrail'le ilgili "unutulmaması gereken" hususlara dikkati çekti.

Açıklamada, "İsrail, işgalci bir devlettir. Gazze'ye insanlık dışı abluka uygulayan İsrail'dir. Tarihi Filistin topraklarının tümünde işgalci uygulamalarını sürdüren İsrail'dir.

Apartheid rejimi olmakta ısrar eden ve toplu tutuklamaları işgal yönetiminin bir aracı olarak kullanan İsrail'dir. Ordusuyla yerleşimcilerin Filistin köylerinde şiddet kullanarak yaptığı katliamı örtbas eden İsrail'dir." ifadesi kullanıldı.

Yılbaşından bu yana İsrail'in 200'den fazla Filistinliyi öldürdüğü ve binden fazla kişiyi tutukladığını hatırlatan UJFP, İsrail tarafından 'ayaklar altına alınan' uluslararası hukuka göre Filistinlilerin direnişinde 'haklı' olduğunu vurguladı.

UJFP, Fransız yetkilileri, İsrail'in 'güvenlik hakkına' referans yapan açıklamalarına ve bu 'işgalci devlet' ile askeri ve ekonomik işbirliğine son vermeye çağırdı.

İsrail savaş uçaklarının başlattığı yoğun bombardıman sonucu Gazze Şeridi'ndeki başta Er-Rimal Mahallesi olmak üzere bazı mahalleler moloz yığını haline geldi.
'Gazze Şeridi'nin en prestijli mahallesi' olarak anılan Rimal, İsrail savaş uçaklarının ev ve binaları yerle bir ederek, moloz ve demir yığınına çevirdiği bir yere dönüştü.
Saldırıların ardından evlerinin durumuna bakmaya gelen bölge sakinleri yıkımın boyutu karşısında şaşkınlığa uğrarken, büyük bir şok ve üzüntü yaşadı.
İsrail savaş uçakları dün gün boyu evlerin yanı sıra kamu binalarını, bakanlıkları, hizmet tesislerini, camileri ve okulları da hedef aldı.
Tamamen yıkılmayan evler de aldığı büyük hasar sebebiyle artık oturulamaz hale geldi.
Bu saldırılar sonucunda mahallede yaşayan aileler başka bölgelere kaçmak zorunda kalırken, bazı aileler de İsrail ordusunun evlerini derhal terk etmelerini istemesi üzerine erken saatlerde evlerinden çıktı.

İsrail savaş uçakları dün, Gazze Şeridi'ndeki Er-Rimal Mahallesi'nin büyük bölümünü bombalamıştı.
- İsrail-Filistin çatışması
Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e 'Aksa Tufanı' adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.
Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.
Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

  • İsrail-Filistin çatışması
  • Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.
  • Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.
  • Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.
  • Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında Gazze'de 770 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 4 bin kişinin yaralandığını duyurmuştu.
  • İşgal altındaki Batı Şeria'da ise İsrail askerlerinin saldırılarında 18 kişinin yaşamını yitirdiği, yaklaşık 100 kişinin yaralandığı bildirilmişti.
  • İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Gazze'den düzenlenen saldırılarda en az 900 İsraillinin hayatını kaybettiği, 157'isi ağır 2 bin 616 kişinin de yaralandığı belirtilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >