Yakıt verilmeyen Rus oligarkın yatı Norveç'te mahsur kaldı: Kürek çeksinler

The Ragnar
The Ragnar

Rusya'ya yönelik yaptırımlar kapsamında mazot satılmayan eski KGB ajanı olan Rus oligarka ait The Ragnar adlı lüks yatın Norveç'ten ayrılamadığı belirtildi. Yat personeli kendilerinin Rus olmadığını ve durumun haksızlık olduğunu belirtirken, Norveçli yakıt satıcılarının "Rusya'ya kadar kürek çeksinler" dediği öğrenildi.

NPR'nin haberine göre, eski KGB ajanı Vladimir Strzhalkovsky'nin sahibi olduğu 68 metre uzunluğundaki "The Ragnar" adlı yat, mazot alamadığı için Norveç'in liman kenti Narvik'te demirli bekliyor.

"Çalışanlar Rus değil"

Yatın kaptanı Robert Lankester, Strzhalkovsky'nin Avrupa ya da İngiltere'nin yaptırım listesine alınmadığına ve yat personelinin de Rus olmadığına işaret ederek, "Bize karşı ayrımcılığı aşırı derecede insafsızca buluyoruz" dedi.

Lankester, yatın bir yıldır satılık olduğunu ve halihazırda da kiralık amaçlı kullanıldığını vurgulayarak, yatı Malta'ya götürmek istediğini kaydetti.

"Rusya'ya kadar kürek çeksinler"

Ülke basınına yansıyan haberlerde ise Ukrayna'yı desteklediklerini söyleyen Norveçli mazot tedarikçileri, "Rusya'ya kadar kürek çeksinler" açıklamasını yaptı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >