Yangın yeniden başladı: Termik santrale ulaşırsa ne olur?

Yangının termik santrale yaklaştığı bilgisi endişelendirdi
Yangının termik santrale yaklaştığı bilgisi endişelendirdi

Muğla'nın Milas ilçesinde yer alan Kemerköy termik santrali yakınındaki yangının sabah kontrol altına alınmasının ardından, santrale çok yakın bir bölgede tekrar yangın başladı. Rüzgarın da etkisiyle yayılan alevler, Kemerköy Termik Santrali'nin bahçesini çevreleyen tel örgülere kadar ulaştı. Milas Belediyesi alevlerin santrali tehdit ettiğini açıkladı.'Yangın termik santrale ulaşırsa ne olur?' sorusu merak konusu oldu.


Muğla’nın Milas ilçesinde 5 gündür devam eden yangın, Kemerköy Termik Santrali’ni tehdit etmeye devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in bölgede inceleme ve açıklama yapmak için santrale geldiği dakikalarda rüzgar, aniden yön değiştirdi ve santrale 500 metre kadar yaklaştı. Kemerköy Termik Santrali’nin bahçesinde gökyüzünün dumanla kaplandığı görüldü.

Milas’ta tüm çabalara rağmen günlerdir söndürülemeyen orman yangını, Kemerköy Termik Santrali’ne yaklaştı. Bölgedeki yangını günlerdir sosyal medya hesabından paylaşarak yetkililerden havadan yardım isteyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yangının termik santrale dayandığını söyledi.

"Yangın santrale dayandı"

Vatandaşlara köyü boşaltma çağrısında bulunan Tokat, termik santralin hemen yakınından çektiği videoda şu ifadeleri kullandı: “Ateş ve dumanlar her tarafı kapladı. Artık fabrikanın bacasını ve binaları dahi göremez hale geldik. Sabahtan beri uçak, uçak deyip duruyoruz. Bu uçaklar gecikti, Akçakaya’dan geliyor bu yangın. Her yere müdahale edilmesi lazım. Şu anda termik santrale dayandı, köye dayandı. Duman ve alevlerden hiç bir yeri göremiyoruz. Acil uçak istiyoruz.”

Tokat’ın paylaştığı videolarda vatandaşların yangından hayvanlarını kurtarmaya çalıştığı görülüyor. Başka bir videoda ise vatandaş “Yetkili düşünmüyor mu, ben neden evimi bırakıyorum? Havadan buraya destek verin” diye feryat ediyor.

'Her şeyim kül oldu'

Muğla’nın Milas ilçesinde 5 gündür devam eden yangında, dün akşam saatlerinde alevler Türkevleri Mahallesinde dubleks yazlık evlerin bulunduğu 14 haneli Asuhan Sitesi’ni sardı. Sitede yaşayan vatandaşlar tahliye edilirken söndürme çalışmaları gece boyu devam etti. Mahalleliler, endişeli bekleyiş içinde alevleri seyretmek zorunda kaldı. Gündüz saatlerinde kısmi olarak kontrol altına alınan yangında 2 ev tamamen kullanılmaz hale geldi. Yanan evinden son anda kaçan Sabahat Karabacak gözyaşları içinde o anları anlattı. Karabacak, “Evim göz göre göre yandı. Çaresiz izledim. Ciğerim yandı. Oysaki ne mücadele verip, bu evi almıştım. Dün akşam sadece canımı alıp çıktım. Her şeyim kül oldu. Üstümdeki kıyafetlerle kalakaldım. Ben yanacağını hiç tahmin etmedim, sıçramaz sandım. Dişimle tırnağımla bu evi aldım. Buranın havası da güzel, insanları da güzel. Umutlarım, hayallerim hepsi içeride kaldı” dedi.

"İyi ki bizi tahliye ettiler"

Sitede yaşayan vatandaşlardan Müfide Arslan, “Evimizden çıkmak istemedik ama bizi tahliye ettiler. İyi ki de çıkardılar. Ben dumandan çok etkilendim. Yine de canımız sağ olsun. Emekler yandı ama yapacak bir şey yok. Daha önce 24 yaşında bir çocuğumu kaybettiğim için yeter ki ‘sağlık olsun’ dedim” diye konuştu.

Şentürk Polat ise, “Dün, öğleden önce buraya geldiğimizde pek bir şey yoktu. Saat 22.00 sıralarında buradaki evler yandı. Her şeyiyle çok güzel bir sitedeyiz ama felaketi yaşadık. Arazi de çok engebeli olduğu için ekipler zor müdahale etti” diye konuştu.

Kemerköy Termik Santrali personeli tahliye edildi, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarıldı.

Bölgedeki rüzgar, çalışmaları zorlaştırıyor.

Yangın termik santrale ulaşırsa ne olur?

Kemerköy Termik Santrali, Muğla ili Milas ilçesinde, linyit ile çalışan termik santral. Muğla'nın en büyük, Türkiye'nin ise 30. elektrik santrali ve 4. linyit santralidir. İstenmeyen bir şekilde yangının santrale ulaşması halinde tribünlerin sıcaklığı kaldıramamasıyla birlikte santralde büyük bir patlama olma ihtimali yangınla ilgili en çok korkulan ihtimaller arasında yer alıyor. Zira yangının santrale ulaşması ev patlama yaşanması halinde mevcut yangın koşullarının daha da ağırlaşması ve kontrolün kaybedilmesi yangının hızla yayılması tehlikesi var. Ayrıca patlama nedeniyle can kaybı yaşanması da endişeyi daha da artıyor.

 • Termik santral nedir?
 • Termik santral, ana işletici makinesi buhar gücüyle çalışan güç santralıdır. Isıtılan su buhara dönüştürülerek bir elektrik üretecini süren buhar türbinini döndürmekte kullanılır. Bir termik santralda üretilen elektrik enerjisinin maliyeti yakıt maliyeti, tesisin kurulum masrafları, işçi maliyetleri, bakım, hammadde girişi ve atık maliyetlerinin toplamıdır. Peki, termik santral nedir? İşte termik santral kullanım alanları...
 • Ülkemizde termik santral teknolojileri konusunda yeterli know-how’a sahip yerli firma olmaması nedeniyle, bu teknolojilerin tamamına yakını yurt dışındaki firmalar tarafından sağlanmaktadır. Bunun neticesinde ülkemiz çok büyük miktarlarda döviz kaybetmekte ve yurt dışı firmalara bağımlı kalınması nedeniyle termik santrallerimizde büyük zaman ve üretim kayıpları oluşmaktadır.
 • Mevcut sorunların analizi, performans iyileştirme ve modernizasyon çalışmalarının yanında bu teknolojilerin yerlileştirilmesi sorunların çözülmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Enerji sektöründeki sürdürülebilirliğin devamlılığı açısından, yıllardır süregelen dışa bağımlılığın azaltılması amacı ile söz konusu bu teknolojilerin yerli sanayimize kazandırılması ülkemiz açısından büyük önem arz etmektedir.
 • Çalışma Alanları:
 • •Atık ısı kullanımı ve bölge ısıtma sistemleri
 • •Isı depolama sistemleri
 • •Kömür yakıtlı buhar kazanlarında oluşan cüruflanmanın giderilmesi
 • •Kazan tasarımı
 • •Termik santral modernizasyon ve yenilenme
 • •Termik Santrallerde emreamadeliği düşüren sebeplerin araştırılması
 • •Performans görüntüleme sistemleri
 • •Simülasyon ve modelleme
 • Yanarsa ne olur?
 • Uzmanlar termik santralde olası bir yangının patlamaya neden olmayacağını ancak santralin kullanılamaz hale geleceğini belirtiyor. Bu da elektrik kesintileri yaşanacağına işaret ediyor.Kömürle çalışıyor olmasının patlama sıkıntısı yaratmayacağı yapılan açıklamalar arasında.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >