Yapılan kazılarda ortaya çıkan çocuk mezarındaki detay gözden kaçmadı

Çocuk mezarındaki kafa tası
Çocuk mezarındaki kafa tası

Yapılan arkeolojik kazılarda 5. yüzyıla ait kalıntılara ulaşıldı. Aramaların sonucunda 'vampir çocuk' olarak anılan, ağzında taşla gömülmüş bir çocuk iskeleti bulundu.

İtalya'nın Lugnano kasabasında Roma İmparatorluğu devrinden kalma bir çocuk mezarında sıra dışı bir mezarla karşılaşıldı.

İtalya'nın Umbria bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda 'vampir çocuk' olarak anılan, ağzında taşla gömülmüş bir çocuk iskeleti bulundu.
"Vampir gömme ritüeli"
Stanford Üniversitesi'nden arkeologların liderliğinde yapılan kazılarda, 10 yaşlarında bir çocuğun ağzına taş yerleştirilmiş halde gömüldüğü belirlendi. İtalyan basınına göre, çocuğun ağzına taş yerleştirilmiş olması bir 'vampir gömme ritüeline' işaret ediyor.
Arkeologlar, çocuğun büyük olasılıkla sıtma hastalığına yakalandığını ve ölümünün ardından 'vampir' gibi yeniden dirilip canlılara bu hastalığı bulaştırmasını önlemek için ağzına taş yerleştirildiğini tahmin ediyor. Cinsiyeti henüz bilinmeyen çocuk İtalyan basınında 'Lugnano vampiri' olarak anılıyor.
"Vampir gömme ritüeli" Stanford Üniversitesi'nden arkeologların liderliğinde yapılan kazılarda, 10 yaşlarında bir çocuğun ağzına taş yerleştirilmiş halde gömüldüğü belirlendi. İtalyan basınına göre, çocuğun ağzına taş yerleştirilmiş olması bir 'vampir gömme ritüeline' işaret ediyor. Arkeologlar, çocuğun büyük olasılıkla sıtma hastalığına yakalandığını ve ölümünün ardından 'vampir' gibi yeniden dirilip canlılara bu hastalığı bulaştırmasını önlemek için ağzına taş yerleştirildiğini tahmin ediyor. Cinsiyeti henüz bilinmeyen çocuk İtalyan basınında 'Lugnano vampiri' olarak anılıyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >