Yardım engellendi: Türk kaptan Çin'de yaşamını yitirdi

Mathilde Oldendorff’un kaptanlığını yapan Elibol, Çin'de hayatını kaybetti
Mathilde Oldendorff’un kaptanlığını yapan Elibol, Çin'de hayatını kaybetti

Liberya bayraklı, 300 metrelik kuru yük gemisi ‘Mathilde Oldendorff’un kaptanlığını yapan Selçuk Elibol yük almak için Çin'e gitti. Geminin hareket edebilmesi için ne kadar suya battığını kontrol etmek isteyen Elibol, dengesini kaybederek denize düştü. Gemi mürettebatı Elibol'a yardım etmek için gemiden inmek isteyince Çinli yetkililer izin vermedi. Limana gelen sağlık görevlileri Selçuk Elibol’un hayatını kaybettiğini tespit etti.

İTÜ Denizcilik Fakültesi’nden 2007 yılında mezun olan Selçuk Elibol (36) birçok Türk gemisinde çalıştıktan sonra Alman denizcilik devi Oldendorff’a kaptan olarak transfer oldu. Liberya bayraklı, 300 metrelik kuru yük gemisi ‘Mathilde Oldendorff’un kaptanlığını yapan Elibol, önceki gün yük almak için Çin’e gitti. Limana yanaşan gemiye yükleme yapıldı.

Çinli yetkililer engel oldu

Geminin hareket edebilmesi için Elibol’un draft (geminin ne kadar suya battığı) bildirmesi zorunluydu. Çinli yetkililer COVID-19 önlemleri nedeniyle gemiden kimsenin limana inmesine izin vermediği için Elibol geminin yanından sarkıttığı çarmıhla (geminin yanından sarkıtılan ipli merdiven) draftı görmeye çalıştı. Bu sırada dengesini kaybeden Elibol yaklaşık 10 metreden limanın beton zeminine düştü. Gemi mürettebatı kaptan Elibol’a yardım etmek için gemiden inmek isteyince Çinli yetkililer engel oldu. Limana gelen sağlık görevlileri Selçuk Elibol’un hayatını kaybettiğini tespit etti.

Cenaze Türkiye'ye gönderilecek

Hürriyet'in haberine göre, Elibol’un cenazesi hastaneye kaldırıldı, gemisi de limandan ayrıldı ve bir diğer limanı olan Tayvan açıklarında demirledi. Elibol’un cenazesi Çin’deki prosedürler tamamlandıktan sonra Türkiye’ye gönderilecek.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >