Yargıtay: Eviniz lokanta, eşiniz aşçı değil

Boşanma davalarona ilişkin Yargıtay ilginç bir karara imza attı. Eve yemeğe gelen erkek misafir getirmek boşanma sebebi sayıldı.
Boşanma davalarona ilişkin Yargıtay ilginç bir karara imza attı. Eve yemeğe gelen erkek misafir getirmek boşanma sebebi sayıldı.

Yargıtay emsal bir karara imza attı. Erkeğin, sürekli olarak evine habersiz erkek misafir getirmesi boşanma sebebi sayıldı. Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi Başkanı kararı sosyal medyadan, "Eviniz lokanta, eşiniz de o lokantanın aşçısı değildir" notuyla duyurdu.

İlginç boşanma kararlarına bir yenisini daha eklendi. Eve habersiz erkek misafir getirmek boşanma sebebi sayılırken, Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi Başkanı kararı sosyal medya hesabından “Eviniz lokanta, eşiniz de o lokantanın aşçısı değildir” notuyla paylaştı.

"Erkek arkadaşlarını yemeğe çağırıyordu"

Bu kez “Erkek eşin sürekli yemeğe habersiz erkek misafir getirmesi” boşanma sebebi sayıldı. N.A. adlı kadın, kocası M.A. sürekli erkek arkadaşlarını yemeğe davet ettiği ve şiddet uyguladığı gerekçesiyle iki yıl önce boşanma davası açtı. Gerze Asliye Hukuk Mahkemesi, davacı kadını haklı gördü ve çiftin boşanmasına karar verdi.

Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan
Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan

İki taraf da temyiz etti

Davacı kadın kusur belirlemesi, tazminat taleplerinin reddi, tedbir nafakaların başlangıç tarihleri ve nafakaların miktarları yönünden; davalı erkek ise kararın tamamını temyiz etti. Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, temyiz itirazlarını reddederek kararı oy birliği ile onadı.

Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu'nun haberine göre, daha önce eşten habersiz yatılı bekar erkek misafir çağırmayı boşanma ve tazminat gerekçesi sayan Yargıtay, yeni kararında özetle şöyle dedi:

"Eşi istememesine rağmen..."

“Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle mahkemece davalı erkeğe kusur olarak yüklenen hakaret vakıasına yönelik tanık beyanlarının soyut olduğu, erkeğe yüklenen yatak odası sırlarını başkalarına anlatma ve ortak çocuğa fiziksel şiddet uygulama vakıalarına davacı kadın tarafından dayanılmadığı ve fakat mahkemece tarafların belirlenen ve gerçekleşen kusurlu davranışları yanında ‘erkeğin, eşinin istememesine rağmen erkek arkadaşlarını eve davet ettiği’ ve eşine birden fazla fiziksel şiddet uyguladığının anlaşılmasına göre, yerinde bulunmayan temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına...”

Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan örnek kararı sosyal medya hesabından “Eviniz lokanta, eşiniz de o lokantanın aşçısı değildir” notuyla duyurdu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >