Yaşadıkları olay ağır geldi: 55 balina intihar etti

Kıyıya vuran balinalardan fotoğraflar
Kıyıya vuran balinalardan fotoğraflar

İskoçya'da 55 balina karaya vurdu. İngiliz Dalgıçlar ve Deniz Hayatı Kurtarma Grubu, sürüdeki hamile pilot balinanın doğum esnasında yaşadığı komplikasyon nedeniyle kıyıya vurduğunu belirtirken; sürünün geri kalanının ise güçlü toplumsal bağları nedeniyle onunla birlikte intihar ettiği üzerinde duruluyor.

İskoçya'nın Lewis Adası'nda 55 pilot balina karaya vurdu. Dün sabah balinaların karaya vurduğunu gören vatandaşlar durumu hemen yetkililere bildirdi. Hızlıca olay yerine intikal eden görevliler, onlarca balinayı denize döndürmeye çalıştı.

Balinaları kurtarmak için saatlerce mücadele veren görevlilerin çabası sonuç vermedi. Görevliler daha fazla acı çekmemeleri için karaya vuran 55 balinaya ötanazi uygularken, yalnızca bir balinanın denize döndürülebildiği bildirildi.

İngiliz Dalgıçlar ve Deniz Hayatı Kurtarma Grubu tarafından yapılan açıklamada, sürüdeki hamile pilot balinanın doğum esnasında yaşadığı komplikasyon nedeniyle kıyıya vurduğu ve sürünün geri kalanının da güçlü toplumsal bağları nedeniyle onunla birlikte intihar ettiği üzerinde durulduğu ifade edildi.

Vücutlarından örnek alınacak

İskoç Deniz Hayvanları Karaya Vurma Programı ise, olayın nedenini belirlemek için önümüzdeki günlerde balinaların vücutlarından örnekler alınarak inceleme yapılacağını bildirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >