Yaşlılar evde bakım hizmetiyle hayata tutunuyor

Evde bakım hizmeti
Evde bakım hizmeti

Şanlıurfa'da yaşlı, bakıma muhtaç ve engelli vatandaşların, evde bakım hizmetleriyle bir çok ihtiyaçları karşılanıyor. Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol: "Yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlarımıza gelecekle ilgili kaygı yaşamamaları ve endişe duymamaları adına 'yanınızdayız' sloganıyla hizmet sunuyoruz"90 yaşındaki Ferit Dağbaşı: "Yaşlı olduğumuz için birçok ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Ekipler, sağ olsun benim saç ve sakal tıraşımı yapıyor. Onların sayesinde hayata tutunuyoruz"

Şanlıurfa'nın Haliliye Belediyesi tarafından yaklaşık 4 yıl önce başlatılan hizmet kapsamında oluşturulan 3 ekip, ihtiyaç sahibi, bakıma muhtaç, engelli ve yaşlıların evlerine giderek ev temizliği, saç, sakal tıraşı ve kişisel bakımlarını gerçekleştiriyor.

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, birkaç yıl önce başlattıkları evde bakım hizmeti projesini başarıyla sürdürdüklerini söyledi.

Sosyal belediyecilik anlayışıyla genç, yaşlı demeden herkese hizmet sunmaya çalıştıklarını belirten Demirkol, "Yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlarımıza gelecekle ilgili kaygı yaşamamaları ve endişe duymamaları adına 'yanınızdayız' sloganıyla hizmet sunuyoruz." dedi.

Belediyenin çok sayıda sosyal proje yürüttüğünü dile getiren Demirkol, evde bakım hizmetiyle engelli, yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlara devletin yardım elini uzattıklarını ifade etti.

Evde bakım hizmetinden faydalanan aile sayısının her geçen gün arttığını aktaran Demirkol, "Yaşlılarımıza hizmet bizim minnet borcumuzdur. Onların geleceğe dair kaygı duymamaları için hizmetlerimizi ulaştırıyoruz. Evde bakım hizmetlerimiz 3 ekip tarafından yürütülüyor. Ekiplerimiz, belirlenen ailelerimizi periyodik olarak her ay ziyaret etmekte ve birçok hizmeti sunmakta. Ailelerimizin ev temizliği, kişisel bakımları özenle yapılıyor. Bunun yanında özellikle yaşlılarımız, engellilerimize yönelik çeşitli geziler düzenleyerek hayata tutunmalarını sağlıyoruz." diye konuştu.

Demirkol, hizmetlerden yaklaşık 100 ailenin yararlandığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Hizmetlerdeki amacımız özellikle yaşlılarımıza devletin yardım elini yanlarında hissetmesini sağlamak. Ailelerimize devletimize ve ülkemize yaptıkları hizmetler için çok teşekkür ediyoruz. Vatandaşlarımızın geleceğe dair endişe ve kaygı hissetmemelerini umut ediyoruz. Hizmetlerden yararlanmak isteyen yaşlılarımız, engellilerimiz ve bakıma muhtaç vatandaşlarımız bizlere başvuruda bulunsunlar. Bizler hizmetlerimizi genişletmeye devam ediyoruz. Bunun yanında periyodik olarak sunulan hizmet sürelerini daha da artırmayı planlıyoruz."

Yeniden hayata tutunduk

Evde bakım hizmetinden yararlanan 90 yaşındaki Ferit Dağbaşı ise 36 yıl önce emekli olduğunu ve 4 defa ağır ameliyatlar geçirdiğini söyledi.

Bir süre önce 80 yaşındaki eşiyle hizmetten yararlanmak için belediyeye başvuruda bulunduklarını anlatan Dağbaşı, "Belediye çalışanları evimize gelip, bizim her türlü temizliğimizi yapıyor. Yaşlı olduğumuz için birçok ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Ekipler, sağ olsun benim saç ve sakal tıraşımı yapıyor. Onların sayesinde hayata tutunuyoruz. Allah belediyemizden razı olsun böyle bir hizmeti sundukları için " dedi.

80 yaşındaki Hayriye Dağbaşı ise eşiyle yalnız yaşadıklarını belirterek, daha önceki yıllarda yaşlılara yönelik böyle bir hizmetin bulunmadığını ifade etti.

Eşinin ve kendisinin hasta olduğunu, birçok ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını aktaran Dağbaşı, "Sağ olsun belediyemiz gelip perdelerimizi, banyomuzu, tuvaletimizi hatta bulaşıklarımızı yıkıyor. Onların sayesinde daha temiz bir ortamda yaşıyoruz. Onların sayesinde hayatımız daha güzel ve kolay geçiyor. Bir sorun olduğunda hemen kendilerine arıyoruz. Allah onlardan razı olsun." şeklinde konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >