Yatırımcılara esnek teşvik müjdesi

Yatırımcılara esnek teşvik müjdesi
Yatırımcılara esnek teşvik müjdesi

Başbakan Yardımcısı Canikli “Yatırımcının talebine göre teşvik uygulanacak. Kiminin SGK primini devlet karşılayacak, kiminin arsası bedava olacak”dedi.

İş dünyasının uzun süredir beklediği yatırım ve istihdam paketinin detayları açıklandı. Star'da geçen habere göre; Firmalara istedikleri teşvikleri verecek bir mekanizma kurulacağını bildiren Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli “Ülkenin teşvik sistemleri var. Herkes o teşvik sistemi içinde değerlendiriliyor ve ancak onu uygulayabilir. Şimdi firmaya, yatırıma göre, belli büyüklüğün üzerindeki yatırımlar için özellikle, onların istedikleri teşvikleri verecek şekilde bir mekanizma kuruyoruz. Esnek bir mekanizma. Bir yatırımcı örneğin 'ücretsiz arsaya ihtiyacım var, başka bir şey istemiyorum' diyor. Ya da bir tanesi 'sigorta, SGK primlerimi devlet karşılasın' diyor. Veya 'kurumlar vergisinden muaf, vergisiz bir ortam istiyorum' diyor. Onu ona sağlıyoruz. Herkese özel, talebi çerçevesinde teşvik sistemi getiriyoruz" dedi.
YENİ BİR YAPI OLUŞACAK
Başbakanın başkanlığında, Yüksek Planlama Kurulu gibi bir yapı kurulduğunu bildiren Canikli “Bu bütün kararları verecek. Hatta yatırımın önündeki bazı bürokratik engellerle ilgili, o bakanlık adına karar verebilecek. Örneğin ÇED raporu. İsmini henüz koymadık. Kurumlara gönderdik" diye konuştu. Canikli, bu durumun belli bir yükün üzerindeki, stratejik yatırımlar, ileri teknoloji, orta ve üst teknoloji gerektiren yatırımlar için olacağını söyledi.
FETÖ varlıkları 1 milyar doların çok üzerinde
Başbakan Yardımcısı Canikli, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile devlete aktarılan FETÖ bağlantılı kurum ve kuruluşların mülkiyetleri, varlıkları ve alacaklarının 1 milyar doların çok daha üzerinde olacağını kaydetti. Çalışmanın tamamlanmadığını dile getiren Canikli “Devir teslimler devam ediyor. Binin üzerinde dernek, vakıf var. Yine bine yakın özel eğitim kurumu var. Üniversiteler var. Bunların arsaları, binaları, diğer mal varlığı çok ciddi bir rakama tekabül edecek ama 1 milyar doların üzerinde olduğu kesin" diye konuştu.
Spekülatif işlemler mercek altında
Başbakan Yardımcısı Canikli, darbe girişimi öncesi ve sonrasında spekülasyon olup olmadığına yönelik BDDK, SPK ve BİST'in inceleme yapıp yapmadığı ile ilgili soruya “İnceliyorlar. İlk günden itibaren belli boyut üzerindeki, belli yerlerde yoğunlaşmalar, belli rakam üzerindeki alım-satımlar, açığa satışları inceliyorlar. Henüz elimizde şüpheli diyebileceğimiz işlem yok" yanıtını verdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >