Yavuz Sultan Selim köprüsü geçiş ücreti belli oldu

26 Ağustos’ta açılışı yapılacak olan İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün geçiş fiyatı belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın verdiği bilgiye göre yeni köprünün geçiş ücreti 3 dolar artı KDV olarak belirlendi.

Arslan, İstanbulluların heyecanla beklediği, iki yakayı birbirine üçüncü kez bağlayacakYavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiş ücretinin 3 dolar otomobil eşdeğer olacağını belirterek, “Ücretlere KDV dahil değildir. 3 dolar artı KDV, tek yön için belirlenen fiyattır” dedi.

Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen yeni köprünün, bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacağını anlatan Arslan, yatırım maliyeti 3 milyar dolar olan 148 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy kesimi üzerindeki köprünün, gidiş ve geliş istikametlerinde 4'er karayolu şeridi ile ortada 2 demiryolu şeridi olmak üzere toplam 10 şeride sahip olacağını ifade etti.

Raylı geçiş sisteminin aynı tabliyede olması nedeniyle de köprünün dünyada ilk olacağını vurgulayan Arslan, “Genişliği 59 metre, kule yüksekliği 322 metre olan köprü, bu konuda da bir rekor kırarken, açıklığı bin 408 metre olmak üzere toplam boyu 2 bin 164 metre ve bu özelliğiyle de 'üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun asma köprüsü' unvanına sahip” diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >