Yavuz Sultan Selim'in ışıkları böyle takıldı

26 Ağustos Cuma günü açılacak olan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ışıklarını 11 dağcı takıyor.

İstanbul Boğazı'ndaki üçüncü köprü olan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ndeki çalışmalar son aşamaya geldi. Üçüncü köprüde 700'ü mühendis 6 bin 500 personel 24 saat esasına göre çalışırken, 322 metre yüksekliğindeki kulelerin ve asma halatların LED ışıklandırma işlerini 3'ü Antalyalı 11 endüstriyel dağcı yapıyor.

Endüstriyel Dağçı Heval Kal, köprünün aydınlatma işlemlerinin tamamlandığını, testlerin yapıldığını söyledi. Köprünün kulelerinde çalışmanın heyecan verici olduğunu belirten dağcı Kal, "Yıllardır bu işle uğraşıyorum ama bu heyecanı yaşamak ayrı bir duygu. Muhteşem doğa ve deniz görüntüsü ayaklarımızın altında. Bu işlemler bittikten sonra İstanbul ışıl ışıl yeni gerdanlığına kavuşacak" dedi.

Boğazın eşsiz güzelliğinin tadını çıkarmak isteyenlerin özellikle Beykoz Anadolu Kavağı'ndaki Yoros Kalesi'nden çalışmaları ve manzarayı büyük keyifle izlediğini belirten Kal, İstanbullular'ın, boğazın her iki yakasından da bu muhteşem eserin gece görüntüsünün keyfini çıkarabileceklerini sözlerine ekledi.

Köprünün ışık tasarımı için yaklaşık 5 milyon dolar harcanacağı tahmin edilirken, köprüde yüzde 40 tasarruflu LED aydınlatma sistemi kullanıldı. Yaklaşık 4 bin civarında LED armatürün takıldığı köprüde, 16 milyon farklı renkte senkronize ışık oyunları aynı anda uygulamaya konabilecek.


Galeri: Yavuz Sultan Selim'in ışıkları böyle takıldı

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >