POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Yemen'de barış sağlanacak mı?

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud

Riyad'da Şura Konseyi'ne yıllık hitabını gerçekleştiren Suudi Kralı, adalete hizmet için görevlerini yerine getiren Suudi yargısı ve başsavcılığını alkışladığını dile getirdi. Selman, " Filistin birinci önceliğimiz, Yemen'de savaşın bitmesi için BM'nin çabalarını destekliyoruz" açıklamasını yaptı. Suudi Kralı, uluslararası topluma "İran'ın nükleer ve balistik füze programlarının sona erdirilmesine ihtiyaç var" çağrısı da yaptı.

İçindekiler

Kral Selman, Şura Meclisi yeni çalışma döneminin açılış konuşmasında önemli açıklamalar yaptı.

Kral Selman, Filistin konusunda Filistin'in Krallık için önemli bir gündem maddesi olduğunu vurgularken, Birleşmiş Milletler'in Yemen'deki savaşı sonlandırmak için harcadığı eforu desteklediklerini söyledi.

Prens'e talimat verdim: Yeni nesle odaklanacak

Kral Selman şöyle konuştu:

  • "Yöntem olarak İslam şeriatına bağlıyız. Ara buluculuk, ılımlılık ve hoşgörüyü benimsiyoruz. Ülkenin kalkınmasındaki temel itici güç Suudi Arabistan vatandaşlarıdır. Krallık'taki kalkınma planları eş zamanlı olarak ilerliyor ve istenilen oranlarda hedeflere ulaşılıyor. Şura Meclisi olarak Veliaht Prens’e insani gücü geliştirme ve yeni neslin geleceğe hazırlanmasına odaklanma talimatı verdi."

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlar için Kral Selman, İran'ın nükleer ve balistik füze programlarını sona erdirmesi gerektiğini belirtti.

Yemen dünyanın en fakir ülkesi ve iç savaş nedeniyle milyonlarca insanın hayatı tehlikede. 2011'de bir Tunuslu'nun kendini ateşe vermesiyle başlayan Arap Baharı'nın etkileri günümüzde de devam ediyor. Çıkan olayların en fazla etkilediği ülkelerden birisi de Yemen. Dünya'nın en fakir ülkesi olan Yemen'de şu sıralar büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ülkede başlayan iç savaş hala devam ediyor. Milyonlarca insan açlıktan ölmek üzere. Her gün onlarca çocuk gıda yetersizliğinden dolayı ölüyor. Dünya'nın en fakir ülkesinde yaşanan insanlık dramını ve bu olayların gelişiminin detayları Çok Net'in 9. bölümünde sizlerle...
app.video: Ömerul Faruk Darbaz


BM'den Yemen açıklaması: 14 milyon kişi kıtlıkla karşı karşıya

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Paris'te gazetecilere yaptığı açıklamada, iç savaşın devam ettiği Yemen'deki insani krize dikkati çekti.

Yemen'deki iç savaştan en çok çocuklar etkileniyor.
Yemen'deki iç savaştan en çok çocuklar etkileniyor.

Genel Sekreter Guterres, ''Yemen'deki kıtlık riski çok ciddi'' uyarısı yaparak, savaşa son verilmesi ve gerçek bir siyasi diyalog başlatılması gerektiğini söyledi.

BM'ye göre, dünyanın en kötü insani krizinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yarısını oluşturan 14 milyon kişi kıtlık riskiyle karşı karşıya.

Yemen'de savaşın seyri

Yemen'de 2015'in Mart ayında başlayan çatışmalar iç savaşa dönüşmüştü.

Husiler ile devlet güçleri arasında çatışmalar devam ediyor.
Husiler ile devlet güçleri arasında çatışmalar devam ediyor.

Ülkenin kuzeyindeki Husi hareketi ülkenin batısının neredeyse tamamını ele geçirdi ve sonucunda uluslararası toplumun Cumhurbaşkanı olarak kabul ettiği Abdurabbu Mansur Hadi ise ülkeden kaçmak zorunda kaldı.

İsyancıları İran'ın "taşeronu" olarak gören Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'ın başını çektiği 9 Arap ülkesinin yer aldığı koalisyon, hükümeti yeniden kurmak için bir askeri operasyon başlattı.

Husiler'in elindeki başkent Sanaa'da düzenlenen hava saldırısı
Husiler'in elindeki başkent Sanaa'da düzenlenen hava saldırısı

BM'ye göre en az 6 bin 600 sivil çatışmalarda hayatını kaybetti, 10 binden fazla sivil de yaralandı.

  • Uluslararası yardım örgütü Save the Children'ın (Çocukları Koruyun) verilerine göre ülkede 5,2 milyon çocuk açlık tehdidi altında bulunuyor.

Yemen'in 27 milyon olan nüfusunun dörtte üçü şu anda bir tür insani yardım olmadan yaşamını sürdüremez durumda.

Arap Yarımadasının en fakir ülkesi
Yemen’de neler oluyor?
İlginizi çekebilirArap Yarımadasının en fakir ülkesi Yemen’de neler oluyor?
Osmanlı’nın Güneydoğusu Yemen’di
İlginizi çekebilirOsmanlı’nın Güneydoğusu Yemen’di