Yeni aşamaya geçildi: 45 yaş ve üzeri vatandaşlar için aşılama başladı

 45 yaş ve üzeri vatandaşlar COVID-19'a karşı aşılanırken
45 yaş ve üzeri vatandaşlar COVID-19'a karşı aşılanırken

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşılamada yeni bir safhaya geçildiğini duyurmasının ardından 45 yaş ve üzeri vatandaşların aşılanma süreci başladı.

Türkiye genelinde koronavirüs salgınına karşı toplumsal bağışıklık sağlanması amacıyla aşılama çalışmaları hızla devam ediyor.

Dün yapılan Korona virüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşılamada yeni bir safhaya geçildiğini duyurmasının ardından 45 yaş ve üzeri vatandaşların aşılanma süreci başladı.

Bu kapsamda aşı randevularını alan vatandaşlar Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne gelerek sıralarının gelmeleriyle Sinovac veya BioNTech aşılarından tercih ettikleri aşıyı oldu.

Öte yandan Bakan Koca, gelecek pazartesiden itibaren 40 yaş ve üzeri vatandaşların aşı programına dahil edileceğini belirtti. Aşılama programı kapsamında sırası gelen vatandaşlar, aile hekimlikleri ya da hastanelerden randevu alarak Sinovac veya Biontech aşılarından istediğini seçerek aşı olabiliyor.

"Yoğunluğumuz giderek artıyor ama bunu üstlenebilecek kapasitemiz var"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Alper Gündüz, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ndeki aşılama çalışmaların hızla ve titizlikle sürdürdüğüne dikkat çekerek, aşılamada yaş sınırının giderek düşmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Gündüz, aşılama çalışmalarına ilişkin, “Şu anda günlük 7 bin kişiyi aşılayabilecek kapasitedeyiz. Yoğunluğumuz giderek biraz artıyor ama bunu üstlenebilecek bir kapasitemiz var. Pazartesiden itibaren 40 yaş ve üstü hastaları aşılamaya başlayacağız. Toplumsal bağışıklığımız yüzde 70’e ulaşıncaya dek bu aşılamaya devam etmeliyiz. Herkes seferber olmuş durumda, aşılamaya devam ediyoruz” dedi.

  • Türkiye'de yapılan aşı sayısı 32milyonu geçti
  • Sağlık Bakanlığı'nın güncel verilerine göre, ülkemizde birinci doz aşı uygulanan kişi sayısı 18 milyon 566 bin 242 oldu.
  • İkinci doz aşıyı yaptıran kişi sayısı ise 13 milyon 455 bin 919 kişi oldu.
  • Böylece Türkiye'deki toplam aşılama sayısı 32 milyon 22 bin 45'e ulaştı.
  • Birinci ve ikinci doz aşı sayısı İstanbul'da 5 milyon 356 bin 737, Ankara'da 2 milyon 687 bin 155, İzmir'de de 2 milyon 178 bin 887'ye yükseldi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >