Yeni Çamoluk Otomotiv'in kafa karıştıran bağışı gündem oldu

Türkiye Tek Yürek kampanyasına 50 milyar TL bağış
Türkiye Tek Yürek kampanyasına 50 milyar TL bağış

Milyonlarca kişinin etkilendiği ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrasında, yaralı sarmak adına ünlü isimler 'Türkiye Tek Yürek' Kampanyası yardım programında bir araya geldi. Ortak yayına 50 milyar liralık bağışıyla Yeni Çamoluk Otomotiv damgasını vurdu. Yeni Çamoluk Otomotiv sosyal medyanın gündemine oturdu.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili vuran deprem felaketinin ardından, deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Milyonlarca kişinin etkilendiği ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrasında, yaralı sarmak adına ünlü isimler Türkiye Tek Yürek Kampanyası yardım programında bir araya geldi.

Türkiye Tek Yürek Kampanyası

ATV, FOX, Kanal D, Kanal 7, Show TV, Star TV, TRT 1 ve TV8'de yayınlanan 'Türkiye Tek Yürek' programında 50 milyar liralık bağışıyla Yeni Çamoluk Otomotiv damgasını vurdu. Yeni Çamoluk Otomotiv sosyal medyanın gündemine oturdu.

Yeni Çamoluk Otomotiv ne kadar bağış yaptı?

Ziraat Bankası 20 milyar TL bağış yaparken, Merkez Bankası ise 30 milyar lira bağış yaptı.Bir oto galeri olan Yeni Çamoluk Otomotiv ise Merkez Bankası'ndan bile yüksek rakam söyledi.

Ortak yayına Yeni Çamoluk Otomotiv adına bağlanan Hamit Duras, 50 milyar lira bağışladığını Mustafa Karakaş aracılığıyla açıkladı.

Yeni Çamoluk Otomotiv

Açıklamanın ardından herkes şaşırdı. Yeni Çamoluk Otomotiv kimdir? Söylenen 50 milyar liralık yardım gerçek mi yoksa yanlış mı telaffuz edildi gibi sorular akla geldi.

Ortak yayında Mustafa Karakaş Yeni Çamoluk Otomotiv'in 50 Milyar TL'lik bağış yaptığını açıkladı. Bağış miktarının yüksek olması sebebiyle rakam tekrar teyit edildi ve Acun Ilıcalı moderatörlüğünde devam eden yayında bağışlanan rakamın 50 milyar TL değil 50 bin TL olduğu açıklandı.

50 Milyar Bağış Açıklaması;

Acun Ilıcalı, “Yanlış anlaşılma sonucu oluşan durumu düzeltme gereği duymaktayız. Yeni Çamoluk Otomotiv adına Hamit Duras'ın yaptığı bağış miktarı 50 bin liradır” dedi.

Milyar Milyon Farkı Nedir? Eski parayla milyar neden karıştırılıyor?

Türk Lirası'nı daha değerli kılmak ve TL'nin itibarını arttırmak amacıyla bir planlama yapılmıştı. 2005 yılında Türk Lirası'ndan 6 sıfır atıldı. Bu değişiklikle birlikte milyar ve milyon kelimelerinin kullanımı kafaları karıştırabiliyor.

1 Ocak 2005 tarihinden Türk Lirası'ndan 6 sıfır atılmasının ardından 'Yeni Türk Lirası' (YTL) tedavüle çıkarılmıştı. 1 Ocak 2009 tarihinde banknotlarda yer alan 'Yeni' ibaresi kaldırıldı ve Türk Lirası olarak kullanılmaya devam edildi. O tarihten bu yana 5, 10, 20, 50, 100, 200 değerindeki banknotlar kullanılıyor. Türk Lirası'ndan kaldırılan 6 sıfırla birlikte bazı telaffuz karışıklıkları da yaşanabiliyor.

  • Milyar, bin adet milyondan oluşan 10 basamaklı bir sayıdır. 1.000.000.000 şeklinde rakamlara dökülen milyarda 9 tane sıfır bulunur. Şimdiki 1 milyar lira, eski para ile 2 katrilyona tekabül eder.Yeni Çamoluk Otomotiv sahipleri kim?

  • 50 milyon TL para bağışlayan Yeni Çamoluk Otomotiv Bağcılar Otocenter’da kurulu. Sahipleri Ali Duras ve Hüseyin Duras.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >