Yeni salgının adı domates gribi: Çocuklar arasında hızla yayılıyor

Arşiv
Arşiv

Dünya, COVID-19 ve maymun çiçeği salgınlarıyla savaşırken Hindistan'dan yeni bir salgın alarmı geldi. Domates gribi olarak bilinen ve deride beliren ağrılı kırmızı kabarcıklardan adını alan virüs, şimdiye kadar beş yaşın altındaki onlarca çocuğu etkiledi.

Hindistan'da son derece bulaşıcı bir virüsün çocuklar arasında yayıldığı belirtildi.

Domates gribi olarak bilinen hastalık ilk olarak bu yıl Mayıs ayında tespit edildi ve şimdiye kadar beş yaşın altındaki 82 çocuk hastalığa yakalandı.

Adını deride oluşan kötü kırmızı kabarcıklardan alan domates gribi aynı zamanda yüksek ateş, kızarıklık ve yoğun eklem ağrılarına da neden oluyor.

Şimdiye kadar, Hindistan'ın Kerala eyaletinin Kollam bölgesi ve yakınlardaki Anchal, Aryankavu ve Neduvathur ile sınırlı kaldı ve yetkililer yayılmamasını sağlamak için tedbirler aldı.

Domates gribi bulaşıcı mı?

Hindistan'dan gelen bilgilere göre "domates gribi" hastalığının çok bulaşıcı olduğu belirtiliyor, teyit edilmiş vakalarla temas halinde olanlar bir hafta tecrit ediliyor.

Belirtileri ne?

Domates gribinin en belirgin semptomu ciltte gözüken büyük kırmızı kabarcıklardır. Diğer semptomları ise yüksek ateş, yorgunluk, vücut ağrıları ve şiddetli eklem ağrılarıdır.

Domates gribinin tedavisi var mı?

Ölümcül olmayan Domates Gribi'nin herhangi bir aşısı veya tedavisi bulunmuyor. Uzmanlar Domates gribi virüsüne karşı en etkili tedavinin bol sıvı almak ve istirahat etmek olduğunu belirtiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >