Yeni Zelanda'dan 'koronavirüs' açıklaması: Bu savaşı kazandık

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern

Yeni Zelanda ülkesi ile ilgili sevindiren haberi verdi. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkesinin yeni tip koronavirüse karşı verdiği savaşı 'kazandığını' belirterek, "Bunu beraber başardık" dedi.

Ardern, Auckland kentinde yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda'da 8 gündür tespit edilen yeni koronavirüs vaka sayısının tek haneli olduğuna dikkati çekerek, "Bu savaşı kazandık" dedi.

"Sıfır tolerans yaklaşımına sahip bir konumdayız"

Başbakan Ardern, şunları söyledi:

"Yok etmek, sıfıra ulaşabileceğimiz anlamına geliyor ancak yine de az sayıda vaka tekrar ortaya çıkabilir, bu başarısız olduğumuz anlamına gelmez. Bu, sadece vakaların çok agresif bir şekilde yönetilmesi, bu sayıların düşük tutulması ve tekrar yavaş yavaş kaybolması için sıfır tolerans yaklaşımına sahip bir konumda olduğumuz anlamına gelir"

"Bunu beraber başardık"

Ardern, Yeni Zelandalıların virüsün yayılmasına karşı verdiği mücadeleden övgüyle bahsederek, "Bunu beraber başardık" dedi.

400 bin kişi işine dönebilecek

Başbakan Ardern, COVID-19'a karşı kısıtlamaların gevşetildiği ülkede yaklaşık 400 bin kişinin yarın işine dönebileceğini belirtti.

Hükümet yerel olarak virüsle savaşacak

Yeni Zelanda'nın koronavirüsle mücadelede Avustralya ile iş birliği yapıp yapmayacağı konusuna da değinen Ardern, hükümetinin şu anda yerel olarak virüsle savaşmaya odaklandığını kaydetti.

Ardern, "Sınırlarımızı çok erken açarak, Yeni Zelandalıların koronavirüsle mücadelede yaptıkları çalışmaları tehlikeye atmak istemiyoruz" ifadesini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >