Yerli otomobil TOGG'a yeni model geliyor: Daha uygun olacak

Arşiv
Arşiv

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş gelecekte değişecek kriterler ve hedeflenen planlar hakkında konuştu. Yaptığı açıklamalarda fiyat politikasından da bahsederek rekabetçi bir politika izlediklerine değindi. Karakaş, Citroen Ami ve Renault Twizy gibi mikro mobilite çözümlerinin ilerleyen yıllarda TOGG markasında yer alabileceklerini belirtti.

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş hedeflenen planların aksamadan ilerlediğini ifade ederek, farklı ulaşım çözümü üretim araçlarına başvurabileceklerine değindi.

Sektörün ihtiyacı

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, tüketicinin ihtiyacına göre Citroen Ami ve Renault Twizy gibi mikro mobilite çözümlerinin ilerleyen yıllarda TOGG markasında yer alabileceklerini vurgulayan Karakaş, “Bu biraz pazardaki fırsatların gelişimiyle alakalı. Bizim 15 yıllık planımız bunun dışına çıkamayacağımız anlamına gelmiyor. Yaptığımız ürünlerin yanında bahsettiğimiz mikro mobilite çözümleri teknik anlamda çok daha hızlı harekete geçirilebilecek ürünlerden oluşuyor" ifadelerinde bulundu.

Pazar Fiyatı

Yerli otomobil TOGG'un fiyatları hakkında konuşan Gürcan Karakaş, "Sonuçta ulaşılabilirlik veya rekabetçilik sadece ve sadece bulunduğunuz segmentle ilgili değil, ekosistemle beraber ulaşacağınız adetlerle de alakalı. Biz 5 modelle beraber 'en maksimize edilmiş' Türkiye pazarına baktığımızda adetlere ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Bunun belki küçük araç büyük araç şeklinde yer değiştirme olabilir. Önümüzde hala esnek bir zamanımız var. Oralara geldiğimizde de fiyat açısından daha ulaşılabilir noktalar o zaman olacaktır diye düşünüyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Vizyoner bir yaklaşımla

Kalite kontrol süreçlerinde gerçekleşen testlerle TOGG'un değişen ve dönüşen kriterlere göre hareket ederek ilerleme kaydettiğini aktaran Karakaş, konuyla ilgili "2022’de regülasyonların yanılmıyorsam 14 tanesi değişiyor. Bunların içinde çarpışma testleri ile ilgili olanları da var. Örneğin; Yan yana oturan iki kişinin kafalarını çarpmaması için ortaya hava yastığı koyulması gerekiyor. Daha kanunlaşmadı. Onların hepsini biz ‘Dönüşürse ne olur?’ diyerek hesabını kitabını yaparak hareket ediyoruz. Bunların hepsi bir anda gelirse ne yapacağımızı tartışıyoruz. O anlamda da bizim tahminimiz 2023’ün ilk çeyreğinde bu süreç tamamlanır. Bizde 2023’ün ilk çeyreğinde bu süreç tamamlandıktan sonra akıllı cihazlarımızın lansmanına ve satışına başlarız" ifadesinde bulundu.

Kullanıcı deneyimi ağı

Araç satın almak isteyen kullanıcıların ve satıcıların buluşma alanlarının değişiklik gösterdiğine değinen Karakaş, “Yıkıcı yaklaşımlar da sergileniyor. Biz bunların hepsini gözlemliyoruz. Yerinde ziyaret ediyoruz. Onların yaşadıkları sıkıntıları ve farklılıkları tespit ediyoruz. Çıkardığımız sonuç şu: Kullanıcıların ihtiyaçları temelde bilgi toplamak ve bunun yanında dokunarak test etmek. Bunu illaki fiziksel bir kristal saray içerisinde yapmanız gerekmiyor. O imkanı sağlayacak bir kullanıcı deneyimi ağı yeterli. Biz onun üzerinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Yönetim kurullarımızda da konuşuyoruz. O bağlamda hem ülkemiz için, hem de TOGG için en akılcı çözüm ne ise onu yapma niyetindeyiz" şeklinde konuştu.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >