Yıldız Kenter son yolculuğuna uğurlandı

Yıldız Kenter Aşiyan Kabristanı'nda toprağa verildi.
Yıldız Kenter Aşiyan Kabristanı'nda toprağa verildi.

Akciğer rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede iki gün önce hayatını kaybeden usta oyuncu Yıldız Kenter son yolculuğuna uğurlandı. Kenter, Levent Afet Yolal Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Aşiyan Kabristanı'nda toprağa verildi.

Tedavi gördüğü hastanede iki gün önce 91 yaşında hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Kenter için Levent Afet Yolal Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Kenter'in kızı Leyla Tepedelen ile manevi kızı Esma Uzun'un taziyeleri kabul ettiği cenaze törenine, sanatçının ailesinin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hamzaçebi, Orhan Gencebay, Mahsun Kırmızıgül, Nuri Alço, Erol Evgin, Bedri Baykam, Ali Poyrazoğlu, Ferhan Şensoy, Cengiz Bozkurt ve Fırat Tanış'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Yıldız Kenter son yolculuğuna uğurlandı.
Yıldız Kenter son yolculuğuna uğurlandı.

Müşfik Kenter'in kızı Elvan Kenter, yaptığı açıklamada, Türk tiyatrosunda bir devrin, babası ve halasının vefatıyla kapandığını anlatarak, "Çok üzgünüm, yüreğim yanıyor. İnşallah yetkililerin söylediği gibi bu değeri koruyabilirlerse devam ettirebilirlerse bizim için en önemli şey bu." dedi.

Yıldız Kenter için 'Kenter Tiyatrosu'nda' düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.
Yıldız Kenter için 'Kenter Tiyatrosu'nda' düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Tarihçi yazar İlber Ortaylı da Yıldız Kenter'in tiyatroyu tiyatro yapan bir büyük sanatçı olduğunu belirterek, "Kendi özel tiyatrosunu kurması bir yana, Batı edebiyatı, Batı dilleri ve konservatuvar hocalığıyla onun kaybı bir çöküş tabi. İnşallah yerini yenileri alacaktır. Ölüm mukadderat." şeklinde konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >