Yılmaz Özdil'in kitabı 'çalıntı' çıktı

Yılmaz Özdil'in fiyatı çok tartışılan kitabı 'Mustafa Kemal', çalıntı olduğu iddiasıyla tekrar gündemde.
Yılmaz Özdil'in fiyatı çok tartışılan kitabı 'Mustafa Kemal', çalıntı olduğu iddiasıyla tekrar gündemde.

Yılmaz Özdil'in özel basım olan kitabı 'Mustafa Kemal' kitabının alıntı olduğu ortaya çıktı. Özdil kitabı 2500 liradan satışa çıkarmış ve bu yüzden de tepki çekmişti.

Yazar Yılmaz Özdil özel basım olduğunu söyleyerek 'Mustafa Kemal' kitabını 2500 liradan satışa çıkarmıştı. Kitabı alamayanlar içinse yayın evi tarafından kitap cam fanusta sergilenmeye başlanmıştı.

Özdil'in intihal yaptığı iddia ediliyor

Yılmaz Özdil'in çıkarttığı 1881 limitli kitabının 2 bin 500 liraya satılması bir yana, en çok gündem olan konulardan biri de kitabın kaynakçasız oluşuydu.

Kitabın içindeki bilgilerin teyidi noktasında birçok soru işareti sosyal medyada tartışma konusu olurken, Anıtkabir Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güler, Yılmaz Özdil'in kitabındaki bilgilerin derneğin makalelerinden atıfsız ve kaynakçasız olarak birebir kopyalandığını açıkladı.

Kopyalanan yerler.
Kopyalanan yerler.

Ali Güler: Özdil her şeyi 'aşırmış'

Güler: 'Yılmaz Özdil'in 498 sayfalık kitabında bizim eser ve makalelerimizden alınan ve ismimizden bahsedilmeyen, atıf yapılmayan, kaynakçada gösterilmeyen o kadar çok bilgi ve belge var ki... Sadece çok temel ve bariz olan 'aşırmaları' sizlerle paylaşmak istiyorum" paylaşımıyla Özdil'in makalelerinden kullandığı kısımları paylaştı. Özdil, kitabı için "Üzerinde 10 yıl çalıştık" ifadelerini kullanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >