YKS sonuçları ve cevap kağıtları açıklandı

Öğrencilerin merakla ve heyecanla beklediği gün geldi çattı! YKS sonuçları bugün açıklandı.
Öğrencilerin merakla ve heyecanla beklediği gün geldi çattı! YKS sonuçları bugün açıklandı.

Aylardır süren sınav maratonu sona erdi ve öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği gün geldi. ÖSYM Başkanı Aygün tarafından YKS sonuçlarının açıklandığı bildirildi. Hemen ardından YKS cevap kağıtları ve aday cevapları da erişime açıldı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Hemen ardından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) cevap kağıtları ve aday cevapları da ÖSYM'nin internet sitesinden erişime açıldı.

Aygün, Twitter hesabından 15-16 Haziran'da uygulanan 2019-YKS'ye yönelik paylaşımda bulundu.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün

  • ÖSYM Başkanı Aygün, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
  • "12 Şubat günü başvuruların alınmasıyla başlayan YKS-2019 süreci, 15-16 Haziran'da sınavların uygulanmasının ardından şu an itibarıyla sonuç açıklanması ile devam ediyor. Adaylarımız sonuçlarını 'https://sonuc.osym.gov.tr' sayfamızdan öğrenebilirler. Sonuçların tüm adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını temenni ederim."

ÖSYM tarafından 2019-YKS'ye yönelik değerlendirme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte adaylar, sınav sonuçlarına söz konusu adresten TC kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek.

Bir soru iptal

Öte yandan, ÖSYM Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruda, 2019-YKS'ye ait değerlendirme işlemlerinin tamamlandığı ifade edildi.

Duyuruda, şunlar kaydedildi:

"2019-YKS'ye ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup, 16 Haziran 2019 tarihinde uygulanan 2019-YKS 2. oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) temel soru kitapçığındaki 'Türk dili ve edebiyatı sosyal bilimler -1' testinin 33 numaralı sorusunun iptal edilerek değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >