YÖK Başkanı Saraç açıkladı: Bu ülke için bir ilk

YÖK Başkanı Yekta Saraç
YÖK Başkanı Yekta Saraç

YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamada, "Açıköğretim fakültelerinin gelir fazlalarının belli kısmı ile artık daha fazla öğrencimize öncelikli alanlarda doktora bursu vereceğiz. YÖK, ilaç, aşı, tohum gibi stratejik projelerde birden fazla üniversitenin katılımıyla ortak araştırma merkezi kurabilecek. Bu, ülke için ilk" dedi.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Meclisimizden geçen yükseköğretimle ilgili maddeler, sistemin gittikçe daha sağlam bir zemine oturduğunun göstergesi." ifadelerini kullandı.

Saraç, YÖK'ün ilaç, aşı, tohum gibi stratejik projelerde birden fazla üniversitenin katılımıyla ortak araştırma merkezi kurabileceğini, bunun, ülke için ilk olduğunu söyledi.

"Daha fazla öğrencimize doktora bursu vereceğiz"

YÖK Başkanı Saraç, "Açıköğretim fakültelerinin gelir fazlalarının belli kısmı ile artık daha fazla öğrencimize öncelikli alanlarda doktora bursu vereceğiz." dedi.

"Vakıf üniversitelerinde ücretsiz okuyan öğrenci sayısı artacak"

"Vakıf üniversitelerinde ücretsiz okuyan öğrenci sayısı, geçen seneye göre yaklaşık 10 bin artacak." ifadelerini kullanan Saraç, "Vakıf üniversitelerinde çalışan 23 bini aşkın öğretim elemanına ödenen ücret, devlet üniversitelerindeki emsallerinden düşük olmayacak." şeklinde konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >