YouTube'ta "Kısıtlı Mod" özelliği nasıl kullanılır?

YouTube filtreleme
YouTube filtreleme

YouTube'ta yer alan "Kısıtlı Mod" özelliği sayesinde çocuklar için sakıncalı olabilecek videoları birkaç saniye içinde filtreleyebilirsiniz. İşte Kısıtlı Mod'un tüm özellikleri...

Bilgisayar ve akıllı telefon kullanım yaşının her geçen gün düşmesiyle birlikte Facebook, Twitter ve YouTube gibi platformlar çocuklar için büyük tehdit oluşturmaya başladı. Saatlerce bilgisayar ya da telefon karşısında YouTube'tan video izleyen çocuklar sağlık sorunları sebebiyle durumdan olumsuz etkilenebiliyor. Üstelik içeriklerde herhangi bir filtre olmadığında çocuklar "sakıncalı" videolarla karşılaşabiliyor. İşte bu durumlar için YouTube'un güzel bir özelliği var: Kısıtlı Mod.

"Kısıtlı Mod" özelliği sayesinde sakıncalı olarak işaretlenen videoların otomatik olarak gizlenmesini sağlıyor. Bu sayede çocukların karşısına normal şartlarda çıkan absürt içerikler filtrelenerek süzülüyor. Peki ama YouTube bu filtrelemeyi nasıl yapıyor?

YouTube Kısıtlı Mod hangi içerikleri filtreliyor?

                  
                  
                  
                  YouTube'taki Kısıtlı Mod özelliği videonun başlığı, açıklaması, meta verileri, topluluk kuralları ve yaş kısıtlamaları gibi birçok farklı parametre üzerinden analiz yaparak sakıncalı olabilecek içerikleri filtreliyor. Üstelik bu sistem içerikte sıkıntı olabileceği gerekçesiyle otomatik olarak videolara gelen yorumları da gizliyor.
YouTube Kısıtlı Mod hangi içerikleri filtreliyor? YouTube'taki Kısıtlı Mod özelliği videonun başlığı, açıklaması, meta verileri, topluluk kuralları ve yaş kısıtlamaları gibi birçok farklı parametre üzerinden analiz yaparak sakıncalı olabilecek içerikleri filtreliyor. Üstelik bu sistem içerikte sıkıntı olabileceği gerekçesiyle otomatik olarak videolara gelen yorumları da gizliyor.
YouTube Kısıtlı Mod nasıl aktif edilir?

                  
                  
                  
                  YouTube'ta Kısıtlı Mod'u aktif etmek için öncelikle sağ üstte bulunan profil simgesine tıklayarak alt menünün açılmasını sağlamak gerekiyor. Ardından alt kısımda yer alan "Kısıtlı Mod Kapalı" seçeneğinin aktif hale getirmek bu işlemi gerçekleştirmek için kâfi. Bu adım tamamlandığında YouTube yenilenerek sakıncalı olabilecek içerikleri tamamen ortadan kaldırıyor. Sırf bu adımı uygulayarak dahi YouTube'ta çocuklar için uygun olmayan içerikleri filtreleyebilmek mümkün.
YouTube Kısıtlı Mod nasıl aktif edilir? YouTube'ta Kısıtlı Mod'u aktif etmek için öncelikle sağ üstte bulunan profil simgesine tıklayarak alt menünün açılmasını sağlamak gerekiyor. Ardından alt kısımda yer alan "Kısıtlı Mod Kapalı" seçeneğinin aktif hale getirmek bu işlemi gerçekleştirmek için kâfi. Bu adım tamamlandığında YouTube yenilenerek sakıncalı olabilecek içerikleri tamamen ortadan kaldırıyor. Sırf bu adımı uygulayarak dahi YouTube'ta çocuklar için uygun olmayan içerikleri filtreleyebilmek mümkün.
YouTube Kısıtlı Mod Android'de nasıl aktif edilir?

                  
                  
                  
                  YouTube'un Android uygulamasında Kısıtlı Mod'u aktif etmek için hesapla oturum açtıktan sonra, sağ üstte yer alan üç nokta simgesine tıklayıp, Ayarlar > Genel üzerinden Kısıtlı Mod'u aktif edebilirsiniz.
YouTube Kısıtlı Mod Android'de nasıl aktif edilir? YouTube'un Android uygulamasında Kısıtlı Mod'u aktif etmek için hesapla oturum açtıktan sonra, sağ üstte yer alan üç nokta simgesine tıklayıp, Ayarlar > Genel üzerinden Kısıtlı Mod'u aktif edebilirsiniz.
YouTube Kısıtlı Mod iPhone'larda nasıl aktif edilir?

                  
                  
                  
                  YouTube'un iPhone ve iPad'ler için tasarlanan uygulamasında Kısıtlı Mod'u aktif etmek için hesapla oturum açıktan sonra sağ üstte yer alan üç nokta simgesi üzerinden Ayarlar > Kısıtlı Mod Filtreleme'ye tıklamak yeterli.
YouTube Kısıtlı Mod iPhone'larda nasıl aktif edilir? YouTube'un iPhone ve iPad'ler için tasarlanan uygulamasında Kısıtlı Mod'u aktif etmek için hesapla oturum açıktan sonra sağ üstte yer alan üç nokta simgesi üzerinden Ayarlar > Kısıtlı Mod Filtreleme'ye tıklamak yeterli.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >