Yunan askerlerden Türkiye itirafı

Yunan Askerler
Yunan Askerler

Yunan medyasına sızan bilgilere göre, Edirne’de 5 buçuk ay tutuklu kalan 2 Yunan askeri, üstleri tarafından sorguya çekildi. İki asker de Türkiye tarafına yasa dışı olarak geçtiklerini kabul etti.

Yunan Teğmen Angelos Mitretodis ile Astsubay Çavuş Dimitris Kuklacis, Yunanistan sınırındaki Kastanies Karakolu’ndan çıktıkları devriye sırasında Türkiye’ye geçtikleri için 5 buçuk ay tutuklu kaldıktan sonra 15 Ağustos günü tahliye edilmişti.

Tahliyenin ardından iki askerin aileleriyle hasret gidermeleri beklenmiş, ay sonunda Yuna askeri yetkililer tarafından ifade vermeye çağırılmışlardı. Ordunun içinde kendilerine “Özgür Askerler” diyen bir grubun basına sızdırdığı haberlere göre, söz konusu 2 asker de yapılan sorgulamada Türkiye tarafına yasa dışı geçtiklerini itiraf etti.

İktidar sessiz kalıyor

Bilindiği üzere olay mart başında yaşanırken, sızdırılan bilgilere göre karda ayak izleri gören teğmen Mitretodis’in Çavuş Kuklacis’e takip emri verdiği, izleri takip ederken tuvalet izleri tespit edince kaçak göçmenleri kovaladıklarına emin oldukları kaydedildi. İzleri takip ettikleri sırada “dur” emri ile irkilen iki askerin, karşılarında Türk sınır birliklerini görünce durumu fark ettikleri ve teslim oldukları dile getirildi.

Bu gelişmelerin ardından, Türkiye’nin 2 askeri hukuksuzca rehin aldığını öne süren aşırı solcu SYRIZA ve aşırı sağ Bağımsız Yunanlar koalisyonundan olumlu ya da olumsuz herhangi bir resmî açıklama yapılmaması dikkat çekiyor.

İktidar hâlâ inkâr ediyor

Yunan iktidarı, askerlerin yasa dışı sınır ihlali yaptığını kabul etmezken, tutuklama olayını “Yunanistan’dan sığınma isteyen 8 Türk subayın (fetöcü darbeciler) iade edilmemesi sonucu, bu tür bir rehine siyasetiyle 8 Türk’ü geri alma çalışması” şeklinde nitelendirmişti. Yunan askeri yetkilileri de sızdırılan detaylar karşısında sessizliğini koruyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / DİRİLİSPOSTASİ.COM