Yunan yetkililerin aşı selfieleri ülkede büyük tepki topladı

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yeni tip korona virüs (COVID-19) aşısı yaptırdı
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yeni tip korona virüs (COVID-19) aşısı yaptırdı

Yunanistan'da koronavirüs aşısı olan üst düzey yetkililerin aşı olurken çektirdiği özçekimler vatandaşların, muhalefetin ve sağlık çalışanlarının tepkisini topladı. Hükümet bunun üzerine, yetkililerin aşılamasının durdurulduğunu açıklayarak, "özçekimlerin yanlış olduğunu" bildirdi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, koronavirüs aşısı olurken çekilen fotoğrafı ile birlikte 27 Aralık'ta yaptığı açıklamada "Aşının hem güvenli hem de etkili olduğu mesajını göndererek aşıyı ilk olan devlet ve hükümet başkanları (Cumhurbaşkanı ve Başbakan) olduk. Sağlık çalışanları da bugün bizimle birlikte aşı olacak" ifadelerini kullanmıştı.

Başbakan Miçotakis’in aşı fotoğrafı sonrası aşı olan diğer hükümet yetkililerinin de aşı fotoğraflarını paylaşmaya başlaması ülkede eleştirilere neden oldu.

"Fotoğraflar yanlıştı"

Sosyal medyada yayılan hükümet yetkililerinin aşı fotoğrafları, sağlık sendikaları ve muhalefet partilerinin tepkisini toplandı. Gelen tepkiler üzerine, Hükümet sözcüsü yardımcısı Aristotelia Peloni, Parapolitika radyosuna verdiği demeçte, "Bu (aşılama) özçekimleri yanlıştı" diyerek üst düzey devlet yetkililerinin aşılanmasının dün durdurulduğunu açıkladı.

Avrupa'da aşılama

Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) Pfizer/BioNTech'in geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısına onay vermesinin ardından Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde aşılamalar geçtiğimiz gün sabah saatlerinde başlamış, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, Slovakya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde ilk aşıların yapılmasının ardından Yunanistan da aşılama kampanyasına başlamıştı.

Atina'daki Evangelismos Hastanesi'nde yapılan ilk aşılamaların ardından Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve eşi Mareva Grabovski ise Attikon Üniversite Hastanesi'nde canlı yayında koronavirüs aşısı yaptırmıştı.

  • İlk teslimatın 9 bin 750 doz ile sınırlı kaldığı Yunanistan'da aşıların ilk etapta 4 bin 870 kişiye yapılacağı kaydedildi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >