Yunanistan Başbakanı Çipras: Türkiye 2 Yunan askerini iyi niyet jesti olarak iade etsin

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'tan bir garip açıklama, Türkiye'yi iki ülke arasındaki ilişkileri bozmaya çalışmakla suçlayan Çipras, Türkiye'nin bölgede provokasyonları artırdığını iddia etti.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bakanlar kurulu toplantısında Türkiye hakkında yaptığı konuşmada, "son zamanlarda provokasyonlarını artırdı ve tüm açılardan durumu tırmandırıyor" iddiasında bulundu.

"2 Yunan askeri iade etsin"

Çipras, bakanlar kurulu toplantısından önce açıklamalarda bulundu. Çipras, Edirne’de tutuklanan 2 Yunan askeri için, "Komşularımızın saldırıları bırakıp Edirne’de tutuklu bulunan iki Yunan askerinin iade edilmesini ’iyi niyet jesti’ olarak hızlandırmaları konusunda ilerlemelerini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Türkiye provokasyonlarını sıklaştırdı, ilişkileri bozuyor

Çipras', "Türkiye provokasyonlarını sıklaştırdı, ilişkileri bozuyor" ifadelerini kullandı. Çipras, dış politikadaki sorunların çözümlenmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Küstah çağrı: Çıkmaz sokak taktiklerini bırakın

Çipras, Türkiye'yi 'çıkmaz sokak taktiklerini' bırakmaya çağırdıklarını belirtirken, tutuklanan iki Yunan askerinin serbest bırakılmasının bir iyi niyet göstergesi olabileceğini söyledi.

Dışişlerinden sert tepki

Dün, Dışişleri Bakanlığı Yunanistan'ın "2 askeri siyasi amaç için kullanıyorlar" ifadesine sert tepki göstermişti. Yapılan açıklamada, "Devlet ciddiyeti ile bağdaşmayan ifadelerini kınıyoruz" denilmişti.

  • Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Edirne'de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan iki Yunan askeri hakkında yapılan basın açıklamasında kullanılan ifadelerin, Yunan makamlarının, Türkiye'ye karşı seviyesi giderek düşen bir üslup kullanmaya başladığını ortaya koyduğuna dikkat çekilmişti.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >