Yunanistan mültecilere sınırı kapattı

Yunanistan sınırı
Yunanistan sınırı

Türkiye'nin göçmenlere 'açık kapı politikası' uygulayacağının duyulmasının ardından göçmenlerin sınır kapılarına hareketliliği sürüyor. Pazarkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapan mülteciler, Yunanistan'ın Kastanies Sınır Kapısı'na yaya olarak gitti. Yunan askerleri, tampon bölgeye otobüs çekerek, göçmenlerin ülkelerine geçişine izin vermedi. Yunan askerlerinin zaman zaman göçmenleri korkutmak için ses bombaları kullandığı da duyuldu.

Türkiye'nin göçmenlere 'açık kapı politikası' uygulayacağının duyulmasının ardından Edirne'de gece yarısından itibaren Avrupa ülkelerine geçmek isteyenlerin hareketliliği sürüyor. Kapıkule Sınır Kapısı'na giden bir grup göçmen, yaşanan yoğunluk üzerine Yunanistan'a gitmek amacıyla Pazarkule Sınır Kapısı'na gitti. Tarlaları yürüyerek geçen düzensiz göçmenlerden yaklaşık 100 kişi, Pazarkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yaparak, Yunanistan'ın Kastanies Sınır Kapısı'na yaya olarak gitti.

Türkiye'ye dönmeleri için ikna etmeye çalışıyorlar

Yunan askerleri tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatırken, göçmenlere ülkeye giremeyeceklerini söyleyerek, Türkiye'ye geri dönmeye ikna etmeye çalışıyor. Yunan askerlerinin zaman zaman göçmenleri korkutmak için ses bombaları kullandığı da duyuldu.

Göçmenler bekleyişini sürdürüyor

Yunan askerleri, güvenlik gerekçesiyle yaya ve araçlarla gelenlerin ülkeye sokulmayacağını duyurdu.

Bu arada Pazarkule Sınır Kapısı önünde de Yunanistan'a geçmek isteyen bir grup göçmen bekleyişlerini sürdürüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >