Yunanistan'da ulusal güvenlik danışmanı görevinden istifa etti

(Arşiv)
(Arşiv)

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Ulusal Güvenlik Danışmanı, "Kendimizi kandırmayalım. Oruç Reis başarılı bir şekilde sismik araştırma yaptı" sözleriyle ülkesinde tepki toplamıştı. Danışman Diakopulos 'sözlerinin yanlış anlaşıldığını' söyleyerek görevinden istifa etti.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’inUlusal Güvenlik Danışmanı Alexandros Diakopulos görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Diakopulos yaptığı açıklamada "Hiç böyle bir niyetim yoktu. Dün yaptığım açıklama karışıklığa neden oldu. Başbakana ve hükümete yönelik soruna neden oldu. Onlarca yıldır ülkeme hizmet ettim ve her zaman sorumluluklarımı üstlenmeyi öğrendim. Bu nedenle Başbakan’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görevimden istifa ediyorum" dedi.

Diakopulos, "Şu ana kadar yaptığım gibi her halükarda ülkeye ve hükümete yardım etmeye devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Neler olmuştu?

  • Diakopoulos’un Salı günü Yunan basınına Oruç Reis’e yönelik yaptığı açıklamalar tepkilere yol açmıştı. Doğu Akdeniz’deki sorunlar sorulduğunda Diakopoulos, Oruç Reis’in Yunan kıta sahanlığında başarılı bir şekilde araştırma yaptığını söylemişti.
  • Açıklamalarının rahatsızlık uyandırması üzerine konuşan Diakopulos bu kez sözlerinin yanlış anlaşıldığını ifade ederek Oruç Reis’in araştırma yapmayı denediğini ancak faaliyetlerini yarıda kestiğini ifade etmişti. Diakopulos, "Kendimizi kandırmayalım. Oruç Reis sismik araştırmalar yaptı" demişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >