Yunanistan'dan büyük provokasyon! Tatbikata Osmanlı gemilerini yakanların isimlerini verdiler!

Yunanistan'dan büyük provokasyon!
Yunanistan'dan büyük provokasyon!

Dün Yunanistan büyük bir provokasyona imza attı! 12 Adalar bölgesinde ve Doğu Akdeniz bölgesinde 'ani müdahale tatbikatı' adı altında deniz tatbikatı yapan Yunanistan, tatbikata Osmanlı gemilerini yakanların isimlerini verdi.

Yunanistan dün 12 Adalar bölgesinde ve Doğu Akdeniz bölgesinde 'ani müdahale tatbikatı' adı altında deniz tatbikatı yaptı. Yunanistan’ın tatbikata Osmanlı gemilerini yakanların isimlerini vermesi dikkat çekti.

12 Adalar'da ''Pirpolitis'' adı verilen tatbikat başlatıldı. Tatbikata Osmanlı gemilerini yakan Yunan askerlerinin lakabının verilmesi, tepkilere neden oldu. Yunan basınına yansıyan ve Savunma Bakanı Panos Kammenos'un tweet ile duyurduğu tatbikata hava ve kara unsurları da katıldı.

60 gemi yakılmıştı

Yunanistan’da 1821 yılında başlayan bağımsızlık ayaklanmaları hem karada hem de denizde bir dizi çatışmaların yaşanmasına neden oluyordu. O dönem Ege'deki deniz korsanlarının çoğu Yunanlıydı. Bu dönemde Yunanlı korsanlar Osmanlı donanmasına yaptıkları saldırılarda ciddi zararlar verdiler.

  • Ancak en büyük saldırı 1827'de Navarin Limanı'nda yaşandı. Osmanlı Donanması'nın ayaklanmaları bastırmak için kara birliklerine malzeme götürmek için Navarin Limanı açıklarına demirledi. 20 Ekim 1827 günü de hiç beklenmedik bir anda Osmanlı-Mısır donanması yakıldı. Osmanlı-Mısır donanmasından 60 kadar gemi dört saat içinde yandı. 6000 kadar Türk ve Mısırlı asker şehit oldu ve 4000 kadarı da yaralandı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >