Yunanistan’dan füze hamlesi: Türkiye'ye karşı İsrail'den füze sistemi alacağı iddia edildi

Arşiv
Arşiv

Yunan medyasından servis edilen haberde Yunanistan'ın, Türkiye'ye karşı kullanmak üzere İsrail'den füze savunma sistemi alacağı iddia edildi. Yunanistan'ın alacağı iddia edilen füze sistemlerinin adı Spike NLOS, menzili ise 32 km'ye kadar çıkabiliyor.

Yunanistan basınında çıkan haberlere göre, YunanistanTürkiye’ye karşı kullanmak üzere İsrail’den Spike NLOS adlı füze savunma sistemleri planlıyor.

İki ülke açısından anlaşmada son aşamaya gelindiği iddia edilirken, 70 milyon euro karşılığında 27 füze sisteminin alınacağı ve 2023 başında füze sistemlerinin Yunanistan'a gönderilmeye başlanacağı belirtildi.

Bununla birlikte, alınan füze sistemlerinin Yunanistan'ın kuzeydoğusundaki Evros bölgesinin Türkiye sınırına konuşlandırılacağı da iddialar arasında yer alıyor.

Yunanistan üç ülkeyle savunma anlaşması imzaladı

Öte yandan, söz konusu füzelerin 32 km menzile sahip olduğu ve tank savunma sistemi olarak tasarlandığı belirtildi. Yunanistan, kısa sürece önce İsrail ile drone satışı, Fransa'yla Rafael savaş uçağı, ABD ile de F-16 savaş uçağı modernizasyonu anlaşmaları imzaladı.

Pentagon'a giden Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos da ABD'li mevkidaşı Llyold Austin ile görüşmesinde F-35 savaş uçaklarının Yunanistan'a satılmasını talep etti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >