Yunanistan'dan Rusya'ya yaptırım: Tankere el koydu

Arşiv
Arşiv

Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya ABD ve AB öncülüğünde bir dizi yaptırım uygulanıyor. Yaptırımlarla özellikle Rus ekonomisi hedef alınırken, Rus devletine ve Rus oligarklara ait Avrupa ve ABD'deki mal varlıklarına birer birer el konuyor. Rusya'ya yönelik son yaptırım hamlesi ise komşu ülke Yunanistan'dan geldi.

Atina yönetimi, Rusya'ya ait bir petrol tankerine Avrupa Birliği yaptırımları kapsamında Karystos'ta el konulduğunu açıkladı. Kathimireni'ye konuşan Sahil Güvenlik yetkilileri, Pegas isimli tankerin Rus bayrağı taşıdığı ve 250 metre uzunlukta olduğunu söyledi. Tankerde 19 Rus denizcinin bulunduğu belirtiliyor.

Rus oligarkların yatlarına el kondu

Batılı ülkeler daha öncede birçok Rus oligarkın lüks yatlarına yaptırım uyguladı. Putin'e yakınlığıyla bilinen Rus milyarderlerin, milyonlarca dolar değerindeki yüzen sarayları bulundukları ülkelerde el kondu.

Putin: Yaptırımlar başarısız oldu

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı dün yaptığı konuşmada yaptırımlarla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Batı'nın yaptırımlarının başarısız olduğunu belirten Putin, "Son dönemde ekonomi için en önemli olumsuz faktörün, Batılı ülkelerden gelen yeni yaptırım baskısı olduğu aşikar. Hesapları, ülkemizdeki mali ve ekonomik durumu hızla baltalamak, piyasalarda paniğe ve bankacılık sisteminin çökmesine neden olmak ve mağazalarda büyük çaplı ürün açığına yol açmaktı. Fakat Rusya'ya yönelik yaptırımların başarısız olduğunu şimdiden emin bir şekilde söyleyebiliriz" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >