Yüz yüze eğitimde yeni karar: Pozitif vaka olsa da eğitim sürecek

Arşiv
Arşiv

Bilim Kurulu'nun Milli Eğitim Bakanlığı için hazırladığı tebliğe göre; okul öncesi ve birinci sınıfta pozitif vaka olsa da eğitim sürecek. Pozitif olan öğrenci ya da öğretmen iki saatte bir kontrol edilecek.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından yüz yüze eğitimle ilgili yeni bir uygulama tebliği hazırlandı.

İlkokul birinci sınıflarda ve okul öncesi yüz yüze eğitimin başlamasıyla en çok merek edilen konu olası bir vaka durumunda nasıl bir prosedür uygulanacağıydı.

Tüm sınıf temaslı kabul edilecek

  • Sınıfta bir vaka tespit edildiğinde, sınıfta maske ve sosyal mesafe kuralına uyuluyorsa öğrenciler temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca eğitimlerine devam edebilecekler. Teneffüslerde ise temaslı öğrencilerin diğer sınıflardan ayrı tutulması sağlanacak.

Ana okulunda vaka çıkarsa 14 günü evde geçirecekler

Ana okulunda pozitif vaka çıkarsa öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca evde izole olmaları sağlanacak.

Yine bir öğretmende pozitif vaka çıkarsa tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek, maske ve mesafe kuralına uyarak okuldaki eğitime devam edecek.

İkinci ya da üçüncü vakaların tespitinde ise öğretmenler yakın temaslı kabul edilecek ve 14 gün izolasyonları sağlanacak.

Kaynak: Haber Global