Yüzde 100 yerli kurşun geçirmez zırh plakası üretildi

Yüzde 100 yerli kurşun geçirmez zırh plakası üretildi

Cumhuriyet Üniversitesi’nde (CÜ) yerli malzemeler kullanılarak hafif ve kurşun geçirmez zırh plakası üretildi. Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi Çağatay Kırıklar'ın bitirme tezi kapsamında 9 ay süren çalışmanın sonunda "kurşun geçirmez zırh plakası" imal edildi.

Kurşun geçirmez zırh plakası güvenlik güçlerince atış yapılarak denemesi gerçekleştirilen zırh plakaların, 50 ve 100 metre mesafelerdeki atış talimlerinde kurşun geçirmediği tespit edildi. Özellikle güvenlik güçlerinin kırsalda ve açık alanda görev yaptığı sırada saldırı karşında korunması amaçlanarak üretilen, emsallerine göre daha hafif olan zırh plakasının, asker kıyafetlerinin içine yerleştirilerek giyilebilir hale getirilmesi hedefleniyor. Güvenlik güçleri ve savunma sanayisi için kurşun geçirmez ve giyilebilir zırh plakası üretmeye karar verdiklerini anlatan Özer, şunları belirtti:

  • "Malzemelerin hafif, sert, ucuz maliyetli ve yerli olmasına dikkat ettik. Belirlediğimiz karışımlardan zırh plakası ürettik. Plakaların içerisinde sert seramikten takviye malzemesi var ve farklı pozisyonlarda konumlandırılmış durumda. Hem hafif malzemeyle çevrelendi hem de içerideki malzemenin de sertliğinden yararlanılarak atışlarda koruma gücü artırıldı." diye konuştu.

NATO standartlarında test

Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Seramik Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Ali Özer, projeyi kendi imkanları ve Sivas sanayisi yardımıyla hayata geçirdiklerini dile getirdi. Projeyi Sivas Valiliği ve İl Jandarma Komutanlığına sunarak yetkililerin görüşlerini aldıklarını aktaran Özer, şu bilgileri verdi:

"Zırhlı plakanın atış talimi Sivas Jandarma Özel Harekat Timi keskin nişancıları tarafından NATO standartlarında bir piyade tüfeği olan HK-33 ile yapıldı. Saniyede 895 metre çıkış hızındaki mermilerle denedik. Bu NATO'ya göre çok yüksek bir çıkış hızı, numunelerimizden daha sert ve yoğun olan plakalarımızın ikisinde mermi tutuş kabiliyeti yakaladık. Atış yapıldı ve malzememiz 50 metre mesafede performans sergiledi." Özer, projenin önemine değinerek, "İleride bu plakayı daha küçük, hafif ve tekstile dizilebilecek şekle getirip askerlerimizin ve kolluk güçlerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz" dedi. Projeyi tanıtmak ve anlatmak için ilgili yerlerle görüşmeler yaptıklarını ve geri dönüş beklediklerini belirten Özer, şunları kaydetti:

  • "Mutlaka bir sponsor bulup devam etmeyi planlıyoruz. Devletimizin de sağladığı imkanlarla plakaları mümkün olduğu kadar küçültüp, gramajlarını düşürüp, içerisindeki malzemeyi de daha sertleştirmek istiyoruz. Şu andaki plakamızın boyu 8, kalınlığı da yaklaşık 1,5 santimetre. Biz de mümkün olduğu kadar küçük, giyilebilir ve aralarında sadece dikiş boşluğu olan tekstil plakaları yapmayı planlıyoruz. Şu anda askerlerimizin giydiği kıyafetler 5-10 kilogram civarında ve teçhizat ağırlığı fazla. Uzun mesafede yürüyüşlerde askerlerimize zorluk veriyor. Biz de şimdilik 3,5-4 kilograma kadar düşürmüş durumdayız, daha da düşürmeyi planlıyoruz."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >