Jurnal.istZayıflamak için ameliyat masasına yatmıştı, İşte Deniz Seki'nin son hali!

Elazığ'da deprem: 22 kişi hayatını kaybetti, binin üzerinde yaralı var

Elazığ'da merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Saat 20.55'deki depremde ilk belirlemelere göre, Elazığ'da 18, Malatya'da 4 kişi hayatını kaybetti, toplam 1030 kişi de yaralandı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

HABER MASASI GZT DAKİKADA-OKUNUR
Elazığ'da deprem: 22 kişi hayatını kaybetti, binin üzerinde yaralı var
Elazığ'daki depremde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Elazığ'da merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Saat 20.55'deki depremde ilk belirlemelere göre, Elazığ'da 18, Malatya'da 4 kişi hayatını kaybetti, toplam 1030 kişi de yaralandı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

BEĞEN

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) Twitter hesabından yapılan bilgilendirmede, Sivrice ilçesinde saat 20.55'te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildiği ifade edildi. Deprem, yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Elazığ Sivrice merkezli deprem, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Tunceli, Samsun, Tokat, Çorum, Sivas, Niğde, Kayseri Kırşehir, Trabzon, Ordu ve Giresun'da da hissedildi.

Bakanlardan ortak açıklama

  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu an itibariyle Malatya Doğanyol’da 4 vatandaşımız deprem nedeniyle hayatını kaybetti. Ve Elazığ’da da 18 vatandaşımız deprem nedeniyle hayatını kaybetti. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. 39 vatandaşımız da enkaz altından sağ olarak kurtarıldı" dedi.

Bakan Kurum: Ailelere nakdi yardım yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Valiliğimiz ailelere acil nakdi yardım yapacaktır. Ziraat Bankası, bankamızı faaliyete geçirmiştir" açıklamasında bulundu.

Bakan Soylu: Enkaz altında dört ses duyduk

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Elazığ Mustafa Paşa Mahallesi'nde çöken binadaki enkazdan dört ses duyduk, biri kurtuldu, üçünü kurtarmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

12 saat sonra mucize kurtuluş

Bölgede yıkılan 5 katlı apartmanın enkazından iki kadın biri 7 saat, diğeri, 8 saat sonra sağ çıkarıldı. Devam eden arama kurtarma çalışmaları sonucunda enkaz altından 12 saat sonra bir kişi daha sağ çıkarıldı.

22 kişi hayatını kaybetti

Deprem nedeniyle Elazığ'da, 18 Malatya'da 4 kişi hayatını kaybetti. AFAD depreme ve kurtarma çalışmalarına ilişkin bilgileri sürekli olarak yeniliyor. Saat 09.00 sıralarında yapılan son açıklamaya göre, depremde yaralı sayısı 1030'a yükseldi.

Elazığ şehir merkezinde 4 binanın yıkıldığı, AFAD ekiplerinin enkazda arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü vurgulanan açıklamada, Elazığ ile çevre illerde arama tarama çalışmalarının devam ettiği, yurtlarda kalanların da spor salonlarına alındığı aktarıldı.

AFAD'dan paylaşılan veriler

Bakan Koca: Ölü sayısı artabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremin yaşandığı bölgede incelemelerde bulunduğu esnada basın mensuplarına açıklama yaptı. "Elazığ'da 30'a yakın göçük altında vatandaşımızın olduğunu biliyoruz" diyen Koca, ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Depremin verdiği hasar gün ağarınca ortaya çıktı
Elazığ’ın Sivrice ilçesinde yaşanan 6,5 şiddetindeki depremin boyutları hava aydınlanınca ortaya çıktı. Malatya'nın Doğanyol ilçesinde ve Elazığ merkezinde depremin verdiği hasar havadan görüntülendi.

AFAD'dan açıklama

  • AFAD Başkanlığı, bölgeye 6.065 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11.532 yatak ve 18.720 battaniye sevk etmiştir.
  • Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 35 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15.747 battaniye, 5.656 yatak, 1.563 ısıtıcı, 2.500 çadır, 193.420 kg un ve 3.200 adet gıda kolisi sevk etmiştir.

Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezleri (AADYM) aktif hale getirilmiştir.

Acil ihtiyaçlar nedeniyle Barınma, Beslenme, Enerji, Haberleşme, Hasar Tespit ve Psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 143 personel ve 47 araç bölgeye yönlendirilmiştir.

Arama kurtarma çalışmaları yapılırken nelere dikkat edilmeli?
Lügat

Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir."

Geceyi spor salonunda geçirdiler

Deprem sonrası evleri güvenli olmadığı için dışarıda kalan vatandaşlar, kentteki spor salonları, park ve bahçeler ile konferans salonlarına sığındı.

Elazığ'daki depremin enkazı havadan görüntülendi
Merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde yıkılan binaların enkazında arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor. Elazığ'ın Maden ilçesinde havadan kaydedilen bu görüntüler depremin yıkıcı etkisini gözler önüne serdi.


Kan bağışı çağrısı

Elazığ Belediyesi 6.5 büyüklüğündeki depremin ardından twitter adresinden acil kan çağrısında bulundu.

Daha sonra Belediyenin resmi twitter adresinden yapılan açıklamada kan ihtiyacının giderildiği bildirildi.

İnsanlı ve insansız keşif uçağı destek verecek

Milli Savunma Bakanlığı, Elazığ'daki depremde hasar tespit faaliyetlerine destek için insanlı keşif uçağının görevlendirildiğini duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası bölgede hasar tespit faaliyetlerine destek veren ANKA insansız hava aracımızın yanı sıra 1 adet insanlı keşif uçağımız da havadan hasar tespit çalışmalarına destek sağlaması için görevlendirildi" denildi.

Bakanlık, yardım personeli ve ihtiyaç duyulan malzemeleri Elazığ’a ulaştırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 9 nakliye uçağı ile 10 görev icra edildiğini de açıkladı.

Elazığ'da 12 saat sonra mucize kurtuluş
Jurnal.ist

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan deprem sonrası ilk açıklama: Milletimizin yanındayız
Jurnal.ist

Kandilli Rasathanesi'nden Elazığ depremi sonrası ilk açıklama
Jurnal.ist

Uzmanlardan depremle ilgili korkutan uyarı: Yer kabuğu çatlamış olabilir
Jurnal.ist

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz