Zelenski, Rusya'ya savaşı bitirecek tek şartını açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski

Rusya'nın Ukrayna topraklarına girmesiyle başlayan savaşta iki ordu arasındaki kanlı çarpışmalar devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'den flaş açıklamalar geldi. Ukrayna lideri Rusya ile başlayan savaşın nasıl sona ereceğini açıkladı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşa diplomatik bir çözüm bulabilmek adına girişimler sürerken bu alanda en önemli oyunculardan birisi Türkiye olarak ön plana çıkıyor.

Bu çabalara ön koşul açıklayarak yanıt veren ülkeler tabiri caizse topu karşı tarafa atıyor. Kremlin'den gelen barış görüşmesi şartına Ukrayna'dan yanıt geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski aylardır süren savaşın hangi koşulda biteceğini açıkladı. Savaşın kırımda başladığının altını çizen Zelenski, 'Savaş, Kırım'ın kurtarılmasıyla bitmeli' dedi.

Zelenski ise bu açıklamayı, Kırım'daki bir Rus üssünde meydana gelen ve bir kişinin öldüğü, sekiz kişinin de yaralandığı patlamaların ardından yaptı.

Ancak konuşmasında patlamalara değinmeyen Zelenski, 'Kırım, Ukrayna'ya aittir. Kırım'dan asla vazgeçmeyeceğiz. "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaşın, Kırım'ın işgaliyle başladığını unutmayacağız' dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, üste mühimmat deposunda patlamalar meydana geldiğini, Ukrayna'nın herhangi bir saldırısının söz konusu olmadığını açıkladı. Zelenski'nin danışmanlarından Mykhailo Podolyak ise, patlamalarla ilgileri olmadığını söyledi.

Görgü tanıkları en az 12 patlama sesi duyduklarını söylerken, sosyal medyada yayımlanan bazı videolarda üs çevresindeki plajlarda bulunanların panik yaşadıkları görüldü.

Eski Rusya Devlet Başkanı ve Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, geçen ay yaptığı konuşmada, Kırım'ı hedef almasının Ukrayna için 'kıyamet' anlamına geleceğini söylemişti.

Zelenski ilk defa 'Kırım' dedi

Zelenski daha önce bu konuda farklı açıklamalar yapmıştı. Ukrayna lideri, Rusya'nın ülkesini işgale başladığı 24 Şubat'tan önceki mevzilere çekilmesi halinde ateşkesi kabul edeceklerini söylemiş, Kırım'ın Ukrayna'ya geri verilmesini barış koşulları arasında saymamıştı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko

Rusya'nın şartları neler?

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko ise barış anlaşmasına varılabilmesi için Ukrayna’nın 'tarafsız' ve 'nükleersiz' statüde olması gerektiğini belirtmişti. Rudenko, Moskova'nın Kiev'den net bir yanıt beklediğinin de altını çizmişti.

Rus Interfaks ajansının haberine göre, Rusya'nın bir başka talebi ise Kırım üzerindeki Rus egemenliğinin kabul edilmesi ve Donetsk ve Luhansk’taki halk cumhuriyetlerinin statülerinin tanınması.

Haberde Rudenko'nun şu açıklamasına yer verilmişti;

'Anlaşma, Ukrayna’nın tarafsız ve nükleersiz statüsünü geçerli kılmalı ve Kırım ile Donetsk ve Luhanks Halk Cumhuriyetlerinin statüleri dâhil mevcut toprak gerçekliklerini kabul etmeli'

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >