Zelenski savaşın başladığı ilk geceyi anlattı: Beni ve ailemi öldürmeye çok yaklaştılar

Zelenski
Zelenski

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 65 gün geride kalırken, Devlet Başkanı Volodimir Zelenski savaşın başladığı ilk geceye dair dikkati çeken açıklamalarda bulundu. Zelenski, savaşın ilk saatlerinde neredeyse ailesiyle beraber Rus güçleri tarafından öldürüleceğini söyledi.

Time dergisine konuşan Zelenski, işgalin başladığı 24 Şubat'ta başkent Kiev'e giren Rus birliklerinin neredeyse kendisinin ve ailesinin kaldığı yeri bulmak üzere olduğunu anlattı. Sözcü'de yer alan habere göre savaşın ilk saatleriyle ilgili anılarını parça parça hatırladığını kaydeden Ukrayna lideri, Rus bombardımanı başladığında eşi Olena Zelenska'yla beraber 17 yaşındaki kızları ve 9 yaşındaki oğullarına evden kaçmaya hazırlanmalarını söylediğini aktardı.

"Paraşütçü birlikler bizi öldürmek için Kiev'e indi"

"Onları uyandırdık. Çok gürültü vardı, patlamalar yaşanıyordu" diyen Zelenski, Ukrayna ordusunun Rus paraşütçü birliklerinin kendisini ve ailesini öldürmek üzere Kiev'e indiğini bildirdiğini anlattı.

"Bu tür şeyleri sadece filmlerde görmüştük"

Konuttaki korumaların gece yarısı Zelenski ve ailesi için kurşun geçirmez yelekler getirdiği ve silahlarla korumaya geçtiği belirtildi. Time muhabirine konuşan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak da, "O geceden önce bu tür şeyleri sadece filmlerde görmüştük" dedi. O gece konutta bulunan Zelenski'nin danışmanlarından Oleksiy Arestoviç de, herkesin silahlarla beklemeye başladığını anlatarak "Tam bir kaos eviydi" diye konuştu.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >