Zonguldak'ta kuru yük gemisi battı: 12 mürettebattan 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Zonguldak
Zonguldak

Pazar günü başlayan kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle sığındığı limandan ayrıldıktan sonra kayıplara karışan ve Zonguldak açıklarında mendireğe çarparak battığı duyurulan Türk gemisindeki kayıp mürettebattan 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Kayıp 11 kişiyi arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Kafkametler adlı yük gemisinde bulunan 12 kişilik mürettebattan 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı.

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Karaya oturan ve iletişimin kesildiği KAFKAMETLER gemisinde görevli bir denizcimizin naaşı kurtarma ekiplerince Ereğli sahilde bulunmuştur. Batan gemideki diğer denizcilerimizi arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Denizcimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Başımız sağ olsun."

Arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor

Kent genelinde etkisini sürdüren fırtına ve sağanağın hafiflemesiyle, dün sabah saatlerinde batan "Kafkametler" adlı kuru yük gemisinin 12 kişilik Türk mürettebatın bulunması için havadan, denizden ve karadan arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti, AFAD ekipleri, dalgıçlar, jandarma ve polis ekiplerinin katıldığı faaliyetlere 1 helikopter, 1 uçak ve 2 bot eşlik ediyor.

Şu ana kadar 1 denizcinin cansız bedenine ulaşılan çalışmalar çok yönlü sürdürülüyor.

Öte yandan dün sabah aynı limanda fırtınanın etkisiyle ikiye bölünerek kıyıya vuran Kamerun Bayraklı geminin 13 personelinin itfaiye ekiplerince tahliye edilmesi güvenlik kameralarınca kaydedildi.

Bu arada belediye ekipleri, fırtına ve sağanaktan etkilenen ilçe merkezinde ve sahilde temizlik çalışması yapıyor. İş yerleri zarar gören vatandaşlar da kendi imkanlarıyla dükkanlarında su tahliyesi ve temizlik işlemlerini yürütüyor.

Gemideki mürettebatın isimleri belli oldu

Kafkametler gemisinin mürettebatında Kaptan Cemal Turan, 2’nci Kaptan Hıfzı Tarhan, Telsiz Zabiti Berke Çamurtaş, Başmühendis Veli Özel, 2’nci Makinist Göksel Özel, Güverte Ustası Tamer Özer, Usta Gemiciler İsmail Kaptan ile Satılmış Uslu, Gemici Mustafa Nacar, Usta makinist Cüneyt Aygen, Yağcı Ömer Hebip, Aşçı Metin Usta olduğu ortaya çıktı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >