Karenin Söylediği100 riyallik mutluluk

100 riyallik mutluluk

İSMAİL ÇAĞILCI MECRA 1 DAKİKADA OKUNUR
100 riyallik mutluluk
Şah'ın İran'ı terk etmesinin ardından sokaklar adeta bayram yerine dönmüştü.
BEĞEN

İran'da uzun zamandır devam eden devrim hareketi sonuca ulaşmış ve 16 Ocak 1979 günü Şah Muhammed Rıza Pehlevi ve Kraliçe Farah, ülkeden ayrılarak sürgün hayatına başlamışlardı. Şah'ın ülkeyi terk edişiyle birlikte İran sokakları adeta bayram yerine dönmüş; ülkedeki her kesimden insan, Şahlık rejiminin sona ermesini beraberce kutlamıştı. Şah'ın ülkeden ayrıldığı gün Tahran'da çekilen bu fotoğrafta da İranlı iki gencin ellerinde tuttukları, Pehlevi hanedanının 50. yıl dönümüne özel basılan ve üzerinde Şah Muhammed Rıza Pehlevi ve babası Rıza Şah Pehlevi'nin resimleri bulunan 100 riyallik banknota, henüz Paris'te sürgünde bulunan Ayetullah Humeyni'nin fotoğrafının yapıştırıldığı görülüyor. Elbette gençlerin yüzündeki mutluluk da oldukça dikkat çekici.

Aynı günlerde, yıllardır devam eden sürgününe son vererek memleketine dönmeye hazırlanan Humeyni, yine ülkedeki hemen her kesim tarafından bir kurtarıcı olarak görülüyor ve büyük umutlarla bekleniyordu. İşte bu fotoğraf da o bekleyişe ve umuda dair en çarpıcı örneklerden biri olarak, adeta hafızalara kazınıyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz