ABD hava saldırısında ailesini kaybeden 15 yaşındaki Afgan kız hala konuşamıyor

15 yaşında olmasına rağmen akranlarının aksine 6-7 yaşlarındaki çocuklar gibi görünen Muhammedi, saldırı sırasında henüz bebek olduğu için olayı hatırlamıyor olsa da yaşadığı travma sonucu hala konuşamıyor.
15 yaşında olmasına rağmen akranlarının aksine 6-7 yaşlarındaki çocuklar gibi görünen Muhammedi, saldırı sırasında henüz bebek olduğu için olayı hatırlamıyor olsa da yaşadığı travma sonucu hala konuşamıyor.

2007 senesinde Afganistan'ın Cuşali köyünde ABD'nin düzenlediği hava saldırısı sonucunda anne, baba, 8 kız ve 4 erkek kardeşini kaybeden Kafiye Muhammedi, ailesinin hayatta kalan tek ferdi. Saldırı sırasında henüz yaşını doldurmamış bir bebek olan Muhammedi, şimdi 15 yaşında olmasına rağmen geçirdiği travma ve tüm ailesini kaybetmenin acısıyla psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaşıyor.

Afganistan'ın güneyindeki Helmand vilayetinin Sangin ilçesinde ABD'nin hava saldırısında 14 aile ferdini kaybeden Kafiye Muhammedi, saldırı sırasında henüz bebek olduğu için olayı hatırlamıyor olsa da yaşadığı travmayı atlatamıyor.

Sangin'in Cuşali köyünde 2007'de yaşanan saldırıda, 15 kişilik aileden sadece beşikte uyuyan Kafiye Muhammedi yaralı kurtuldu.

Saldırıda aldığı ağır yaralar, geçirdiği travma ve tüm ailesini kaybetmenin acısıyla psikolojik sorunlar yaşayan Kafiye Muhammedi, 15 yaşında olmasına rağmen akranlarının aksine 6-7 yaşlarındaki çocuklar gibi görünüyor.

ABD birliklerinin, evlerine düzenlediği hava saldırısında anne, baba, 8 kız ve 4 erkek kardeşini kaybeden Muhammedi, ergenlik dönemine gelmesine rağmen hala konuşamıyor.

ABD'den tazminat istiyor

Olayın üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen hala bu konuda bir soruşturma yapılmadığından şikayetçi olan kurbanların yakınları, AA muhabirine konuştu.

ABD'nin hava saldırısını "savaş suçu" olarak niteleyen kurbanların yakınları, ABD'den tazminat istiyor.

Kafiye Muhammedi'nin beraber yaşadığı 82 yaşındaki dedesi Abdul Hamid Muhammedi, oğlu, gelini ve torunlarını kaybetmenin acısını hala yaşadığını söyledi.

ABD askerlerinin 2007 yılında sabah 05.45 sularında evlerine hava saldırısı düzenlediğini ifade eden Muhammedi, saldırıda oğlu, gelini ve 12 torununu kaybettiğini belirtti.

Saldırı sırasında Kafiye henüz yaşını doldurmamış çocuktu ve beşikte uyuyordu. Ağır yaralı kurtuldu. Defalarca Helmand ve Kandahar'da tedavi ettirdik ancak yaraları iyileşse de Kafiye hala konuşamıyor, büyüyemiyor ve psikolojik sorunlar yaşıyor.

O günden bu yana saldırının hükümet yetkilileri tarafından soruşturulmadığından şikayetçi olan Muhammedi, Taliban'ın artık bu konuda bir adım atmasını beklediklerini kaydetti.

Dede Muhammedi, olayın soruşturulup faillerinin cezalandırılmasını ve öldürülenler için tazminat ödenmesini istediklerini vurguladı.

Cansız bedenleri kendi elleriyle toprağa vermenin acısını yaşıyor

Olayın yaşandığı geceyi asla unutamadığını aktaran Muhammedi, "Saldırıdan hemen sonra dışarıya çıktım oğlumun evi dumanlar içindeydi. Hemen koşarak gittiğimde de topraklara gömülmüş cesetlerle karşılaştım. Oğlum, gelinim ve torunlarımın cansız bedenlerini kendi ellerimle toprak altından çıkartarak defnettim. Bu bana çok acı veriyor." ifadelerini kullandı.

Oğlunun herhangi bir terör örgütüyle bağlantısının bulunmadığını belirten Muhammedi, çiftçilik yaparak ailesinin geçimini sağlayan oğlunun suçsuz yere öldürüldüğünü söyledi.

  • Artık torunu Kafiye'nin geleceğini daha çok düşündüğünü kaydeden Muhammedi, "En büyük arzum Kafiye'nin sağlığına kavuşup konuşması ve faillerin cezalandırılması." dedi.

3 bomba atıldı

Kafiye'nin amcası Fazıl Ahmad Muhammedi de kardeşinin evine ABD uçakları tarafından 3 bomba atıldığını ve böylece evin yerle bir olduğunu söyledi.

Saldırı sonrası ailece psikolojik sorunlar yaşadıklarını anlatan amca Muhammedi, o günü hatırladıkça göz yaşlarına hakim olamadığını dile getirdi:

Olay sonrası ailece sorular yaşamaya başladık. Ben de kendi ailemle 10 yıl süreyle uzak bir köye göç ettim. Çünkü kardeşimin bombalandığı evini görünce dayanamıyordum hep bağırıp ağlıyordum. Taliban'ın gelmesiyle tekrar köye dündüm ancak acılarım hala taze.

Fazıl Ahmad Muhammedi, Kafiye'nin geleceği için adalet ve tazminat istediklerini aktardı.

Kimsenin başına böyle bir olayın gelmesini istemediğini vurgulayan Muhammedi, saldırının üzerinden yıllar geçmesine rağmen dertlerinin hala taze olduğunu sözlerine ekledi.