GündemAbdullah Mursi’yi Mısır makamları mı öldürdü?

Abdullah Mursi’yi Mısır makamları mı öldürdü?

FİRDEVS ÇAĞLAR DİĞER, MECRA 3 DAKİKADA OKUNUR
Abdullah Mursi’yi Mısır makamları mı öldürdü?
Abdullah Mursi.
BEĞEN

Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin en küçük oğlu Abdullah Mursi’nin araba kullanırken, Kahire’de kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesinin ardından özellikle sosyal medyada Mursi’nin ölümünün şüpheli olduğu ve Mısır makamlarının Abdullah Mursi’nin ölümünde payı olabileceği iddiaları yer aldı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları Mısır eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin en küçük oğlunun ölümünden Mısır makamlarını sorumlu tuttu.

25 yaşındaki Abdullah Mursi’nin Çarşamba günü Kahire’de arabadayken kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Abdullah Mursi, 2013 yılında Abdulfettah Sisi’nin liderliğinde gerçekleşen kanlı, askeri darbeyle görevinden edilen, Mısır rejiminin “terör örgütü” kabul ettiği Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın lideri Muhammed Mursi’nin oğluydu.

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi, darbeyle görevinden alınmasının akabinde gözaltına alındı, hücre hapsinde tutuldu, işkence gördü ve tıbbı tedavi talepleri karşılanmadı; bu yüzden Mursi'nin sağlığı git gide kötüleşti ve Haziran 2019’da mahkeme salonundan geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Ailesi ve özellikle küçük oğlu Abdullah, babasının ölümünden Mısır rejimini sorumlu tuttu. Abdullah Mursi bir sosyal medya paylaşımında: Arapça “Sisi, Mursi’yi öldürdü” heştegiyle “Onlar babamı öldürdü. Allah onları misliyle cezalandırsın” ifadelerini kullanmıştı.

Babasının vefatından Mısır makamlarını sorumlu tutan Abdullah Mursi’nin babasından kısa bir süre sonra kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmesi Twitter kullanıcılarının genç Mursi’nin ölümünü şüpheli olarak nitelemesine yol açtı.

Twitter kullanıcısı Selma Eşref yaptığı paylaşımda, “Mısırlı gençlerin; kalp krizinden vefat eden, sağlam iradeli genç adam Abdullah Mursi gibi adaletsizlik, baskı ve çaresizlik hissinden dolayı yaşamını yitirebileceği korkusu taşıyorum” ifadelerini kullandı.

Diğer bir kullanıcı Ifhat Smith de Abdullah’ın Mursi’nin ölümü karşısındaki üzüntüsünü “Özgürlük ve adalet için çaba sarf edenler “Bedelini yaşamları ile ödüyor”” sözleriyle dile getirdi.

Mursi heştegini kullanan diğer bir twitter kullanıcısı da “Abdullah Mursi’nin sadece 80 gün sonra, babasıyla aynı şekilde ölmesi “şüphe uyandıran bir tesadüf”" notunu düştü.

Bazı kullanıcılar, Abdullah Mursi’nin babasının ölümünü araştırması, onun Mısır makamlarınca hedef alınmasına yol açtı iddiasını paylaşırken Ahmed Nazim gibi bazı kullanıcılar da Abdullah Mursi’yi, babası Muhammed Mursi gibi hak ve adalet için savaşan “şehitlerden biri” olarak niteledi.

Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları tarafından da benzer iddialar gündeme getirildi. Alper Tan adlı bir kullanıcı Abdullah Mursi’nin babasıyla aynı şekilde kalp krizinden vefat etmesinin şüpheleri artırdığını vurguladı.

Öte yandan, Mursi’nin ölümüne ilişkin Türkiye’den gelen yorumlar, Abdullah Mursi’nin ölümünün şüpheli olmasından ziyade, genç Mursi’nin kalbinin babasının acısına, zulme ve haksızlığa dayanamadığı yönünde oldu.

Sosyal medyada dolaşan iddialara karşın, Mursi ailesi tarafından yapılana açıklamada, Abdullah Mursi’nin vefatına ilişkin herhangi bir cinayet şüphesinin bulunmadığı belirtildi.

Orijinal kaynak: https://www.middleeastmonitor...

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatını bitirdi. Yaklaşık 1 yıllık editörlük tecrübesi var.

BEĞEN

HAFTANIN ÖZETİ

Cammu Keşmir diken üstünde
Cammu Keşmir diken üstünde
Bu hafta İslam coğrafyasında, Hindistan tarafından Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılmasının ardından bölgede tansiyonun yükselmesi, Batı Şeria'daki Ofer Hapishanesi'ne İsrail askerleri tarafından baskın düzenlenmesi, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın Hindistan'ın Keşmir hamlesi sonrası tüm dünyayı olası bir savaş konusunda uyarması, Esad rejim...

PORTRELER

Direnişin Kahraman Sesi: İmam Alimsultanov
Direnişin Kahraman Sesi: İmam Alimsultanov
1944 yılında Çeçenler ve İnguşların, Stalin rejimi tarafından Kuzey Kafkasya’dan sürülmesi nedeniyle İmam’ın ailesi de memleketinden uzakta yaşıyordu.Alimsultanov, 1957 yılında Kırgizistan’da dünyaya geldi. Bir süre sonra Çeçenistan’a döndü ve başkent Grozni'deki bir ortaokuldan mezun oldu. Alimsultanov daha sonra Rostov Politeknik Enstitüsü’nde zi...

HAREKETLER

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün serüveni
Filistin Kurtuluş Örgütü'nün serüveni
Filistin Kurtuluş Örgütü (Arapça adıyla: Munazzamatu’-Tahrîr el Filistîniyye), 13-17 Ocak 1964’te Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen ilk Arap Birliği genel toplantısı sırasında alınan prensip kararı uyarınca, 29 Mayıs 1964 günü Kudüs’te kuruldu. Örgütün açıklanan hedefleri Filistinlilerin yaşam standartlarını iyileştirmek, mültecilerin işgal ed...

KARENİN SÖYLEDİĞİ

Kral Hüseyin savaş bölgesinde
Kral Hüseyin savaş bölgesinde
Kerame Çarpışması, Filistin Kurtuluş Örgütü, Ürdün Silahlı Kuvvetleri ve İsrail Savunma Kuvvetleri, arasında 21 Mart 1968’de “Yıpratma Savaşı” sırasında meydana gelen 15 saatlik bir askeri muharebedir.İsrail saldırıyı, biri Kerame mülteci kampı biri de Safi köyü olmak üzere Filistin Kurtuluş Örgütü kamplarına eş zamanlı iki baskın olarak planladı. ...

MALUMAT

Seyahat taassubu kırar mı?
Seyahat taassubu kırar mı?
Seyahat taassubu kırar, ufkunuzu açar ve aslında, düşündüğümüz bazı şeylerin hiç de öyle olmadığını gösterir. Düzenli bir çalışma hayatım olmasa da biriktirdiğim para ile sık sık seyahate çıkmayı kendime düstur edindim. Bu seferki yolculuğum büyüklerimden hep duyduğum "bizim Bosna'ya" idi. Şehre iner inmez sizi harika, yeşil bir doğaya sahip olan ...

NE OKUMALI?

İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
İslam ve Modern İnsanın Çıkmazı
Farklı alanlarda bilim insanı yetiştirmiş, eğitimli bir aileden gelen İranlı alim Seyyid Hüseyin Nasr, akademik eğitimini Amerika’da farklı okullarda tamamladı. MIT’de fizik alanında aldığı lisans eğitimi ve Harvard Üniversitesi’ndeki bilim tarihi doktorasından sonra İran’da ve Amerika’da çeşitli akademik görevlerde bulundu. Hem Doğu’da hem de Batı...
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz