Afganistan'da ilerleyişini sürdüren Taliban ilk kez bir kolordu komutanlığını ele geçirdi

Afganistan'ın Gazni vilayetinde devriye gezen Taliban militanları.
Afganistan'ın Gazni vilayetinde devriye gezen Taliban militanları.

Afganistan'ın kuzey, kuzeydoğu ve batı vilayetlerinde saldırılarını artıran Taliban, ülkenin kuzeyindeki Kunduz vilayetinde bulunan 217 Pamir Kolordu Komutanlığını kontrolüne geçirdi. Kolordu komutanlığındaki tüm silah ve mühimmatları ele geçiren Taliban militanları, ayrıca Kunduz Havalimanını da kontrol altına aldı. Havalimanında arıza nedeniyle park halinde bulunan bazı helikopterlerin de Taliban'ın eline geçtiği aktarıldı.

Afganistan'ın kuzey, kuzeydoğu ve batı vilayetlerinde saldırılarını artıran Taliban, ilk kez bir kolordu komutanlığını ele geçirdi.

Kunduz İl Şura Vekili Emruddin Veli, basına yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Kunduz vilayetinde bulunan 217 Pamir Kolordu Komutanlığının Taliban'ın kontrolüne geçtiğini söyledi.

Gazni vilayetinde bir meydanda dalgalanan Taliban bayrağı.
Gazni vilayetinde bir meydanda dalgalanan Taliban bayrağı.
  • Taliban'ın kolordu komutanlığındaki tüm silah ve mühimmatları ele geçirdiğini kaydeden Veli, ayrıca Kunduz Havalimanı'nın de Taliban'ın kontrolüne geçtiğini belirtti.
Veli, havalimanında arıza nedeniyle park halinde bulunan bazı helikopterlerin de Taliban'ın eline geçtiğini aktardı.

Öte yandan yine ülkenin kuzeyindeki hükümet güçlerinin son savunma bölgesi olan Cüzcan vilayeti havalimanının da Taliban'ın eline geçtiği bildirildi.

Şehirlerde devriye gezen Taliban militanları.
Şehirlerde devriye gezen Taliban militanları.

Yetkililer, Cüzcan Havalimanı'nın Taliban'ın eline geçmesiyle bazı güvenlik güçlerinin Mezar-ı Şerif kentine gittiğini ve bazılarının da Taliban'a teslim olduğunu açıkladı.

  • Cüzcan vilayetinin merkezi Şibirgan kenti 7 Ağustos'ta ve Kunduz vilayetinin merkezi de 9 Ağustos'ta Taliban'ın kontrolüne geçmişti.

İran, artan çatışmalar nedeniyle Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğunu Kabil'e taşıdı

İran, Afganistan'da Taliban ile hükümet güçleri arasındaki çatışmaların artması üzerine Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğunu başkent Kabil'e taşıdı.

İran'ın Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğundan yapılan açıklamada, çalışmalara Kabil'de devam edilmesi kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca şartların normale dömesi halinde başkonsolosluğun yeniden Mezar-ı Şerif'e taşınacağı ifade edildi.

Taliban vilayet merkezlerini ele geçirmek için saldırılara hız verdi

ABD’nin Afganistan'dan çekilme kararı alması ve Afgan yönetiminin Taliban’la barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Taliban saldırıları hız kazandı.

Ferah şehrini ele geçiren Taliban militanları.
Ferah şehrini ele geçiren Taliban militanları.

Taliban, hazirandan ayından itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten sonra, kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi.

Afganistan-İran sınırındaki Nimroz vilayet merkezi Zaranc, Taliban’ın ele geçirdiği ilk vilayet merkezi oldu. Ardından çoğu kuzeyde olmak üzere 10 vilayet merkezinde Afgan güvenlik güçleri Taliban'a karşı kontrolü kaybetti. Kabil yönetimi halen 24 vilayet merkezinde hakim durumda.

Çatışmaların son aylarda yoğunlaşması sivil kayıplarını ve göçleri artırdı.

BM'ye göre 2021'in ilk yarısında 1659 sivil hayatını kaybederken, son bir ayda binden fazla sivil hayatını kaybetti.

Ferah kentinde öldürülen bir Afgan güvenlik personelinin etrafında Taliban militanları ve yerli halk.
Ferah kentinde öldürülen bir Afgan güvenlik personelinin etrafında Taliban militanları ve yerli halk.

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, mayıs ayı başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin evlerinden olduğunu açıkladı.

BM, 18 milyon Afgan'ın insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildiriyor.