Afganistan'daki sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 300'ü geçti

Şiddetli yağmurlar ve sel, Afganistan'da yüzlerce kişinin ölümüne neden oldu.
Şiddetli yağmurlar ve sel, Afganistan'da yüzlerce kişinin ölümüne neden oldu.

Afganistan'ın Bağlan vilayetinde meydana gelen seller sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 300'ü aştı.

Son haftalarda Bağlan vilayetinde meydana gelen şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 1000 evin ise yıkıldığı kaydedildi.

Taliban hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Afganistan'da yaşanan sel felaketinde çocuklar da olmak üzere en az 315 kişi öldü, 1630 kişi yara aldı, 2665 ev hasar gördü.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), konuyla ilgili X sosyal medya platformundaki hesabından açıklamada bulundu.

Buna göre, son haftalarda Bağlan vilayetinde meydana gelen şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği, 1000 evin ise yıkıldığı kaydedildi.

  • Afganistan'da Bağlan, Gor, Badahşan ve Herat vilayetleri başta olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde şiddetli seller yaşanırken, kayıp sayısının artmasından endişe ediliyor.

Onlarca kişinin kaybolduğu felakette, evleri tamamen yıkılan yüzlerce ailenin derme çatma çadırlarda barınmak zorunda kaldı.

Yetkililer, selden etkilenen bölgelere yönelik acil yardım çalışmalarının başlatıldığını duyurmuştu.

Afganistan'da kış aylarında yağan karın havaların ısınmasıyla erimesi, şiddetli yağışlar ve altyapının yetersiz olması sonucu meydana gelen seller can ve mal kayıplarının artmasına neden oluyor. Ülkede her yıl yüzlerce kişi bu nedenle hayatını kaybediyor.