Doğru Mu?“Allenby, Kudüs’te Salahaddin’in kabrini tekmeledi”

“Allenby, Kudüs’te Salahaddin’in kabrini tekmeledi”

İSMAİL ÇAĞILCI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
“Allenby, Kudüs’te Salahaddin’in kabrini tekmeledi”
Edmund Allenby'nin Kudüs'e girişi.
BEĞEN

Osmanlı İmparatorluğu’nun Filistin’den çekilmesiyle, 11 Aralık 1917 günü Kudüs’e giren İngiliz komutan Edmund Allenby’nin, Salahaddîn Eyyûbî’nin kabrini tekmeleyerek “Kalk, biz geldik!” dediği rivayet edilir. Mesaj açıktır: “Sen Kudüs’ü Hıristiyanlardan geri aldın, ama bak, biz tekrar döndük!”

Sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından paylaşılan bu anekdot, Ortadoğu’nun mevcut gündemiyle de örtüştüğü için, epey beğeni topladı.

Salahaddin Eyyubi'nin Şam'da buşunan kabri.
Salahaddin Eyyubi'nin Şam'da buşunan kabri.

Oysa, çok basit ve kısa bir araştırma, Salahaddîn Eyyûbî’nin kabrinin Kudüs’te değil, Suriye’nin başkenti Şam’da olduğunu gösterecekti. Kudüs’ü işgalden kurtardıktan sonra bir müddet şehirde yaşayan Salahaddîn, daha sonra Şam’a çekilmiş, 4 Mart 1193’te de burada vefat etmişti.

Salahaddîn Eyyûbî’nin kabri, Şam’daki ünlü Emevî Camii’nin yanı başında Memlûklar döneminde inşa edilen türbesinde yer alır.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İ İSMAİL ÇAĞILCI GZT Editörü

Mecra’nın editörlüğüyle meşgul. İslam dünyasında müspet ya da menfi hallerle öne çıkmış şahsiyetlere dair okuyor, çalışıyor. Fotoğraf ve malumatlarla da alakadar.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz